Říjen 2012

HALLOWEEN

31. října 2012 v 20:24 | Magnumka |  Related
Dneska je Halloween, podívejte se na GDA, jak fanoušci Green Day vyzdobili svoje dýně.. a že před spoustou smekám ;)


Tak si určitě pamatujete na lonskou Halloween show, kterou Greeni odehráli 27. lisoptadu 2011 jestli se nemýlím. Pár fotek a videí najdete např. tady, jinak vás odkáu na YT.


Plus fotka upravená GDA:


Green Day - The Forgotten

31. října 2012 v 20:07 | Magnumka |  Videos and Music
Včera měl premiéru nový videoklip Green Day - The Forgotten. Je na motivy druhé části posledního dílu Twilight, ale ještě jsem ho neviděla, takže o tmo víc nevím. Podívejte se sami:


Green Day, ‘¡Dos!’ – First Listen - CZECH

30. října 2012 v 23:07 | Magnumka |  Articles and Interview
Lidi z NME měli možnost poslechnout si Dos! a opět udělali recenzi hezky píseň po písni. To samé udělali i s Uno! a jak ho zhodotili najdete tady.

Následující článek přeložen z NME.com, mrkněte tam, je tam i pár fotek, které sem nedávám. Taky omluvte, když bude nějaký text přeložený divně, ale bez kontextu se vytržené řádky překládají špatně.

Pozn.- stalker - člověk posedlý jinou osobou, jenž pronásleduje, brylcreem - druh pánského účesu, cherubín - anděl, annus horribilis - hrozý rok

12. listopadu vydává kapela Green Day album Dos!, (zcela zjevně) druhé z trilogie alb roku 2012. Tahle nahrávka byla označená jako nahrávka "garážové kapely" a po ooooouuuuukéééééj 'Uno!' jsme trochu napjatí. Ale dostanem se přes to? No, měli jsme tajný náhled a tady jsou naše první dojmy.

SEE YOU TONIGHT
Jemné minutové akustické brkání, které slibuje (mírně stalkerským způsobem), že "The colder it gets, you won't see me anymore/But there's still a chance of a walk to your doors (Ochlazuje se, už mě neuvidíš/Ale pořád je tady šance projít tvými dveřmi)", tenhle song nastavuje myšlenku Dos! jako 'Párty nahrávku' trilogie, i když je to trochu víc než jen tématickou třešínkou na dortu.

FUCK TIME
Bolí to, že to musíme říct - zvláště proto, že už je starší '...ale má to být hloupé!' argumentoval jejich 'vedoucí' v komentářích - ale ze všech písní Green Day, které jsou v trilogii, je Fuck Time (snad) nejhorší. Co se týče hudby, tak je debilní, ve stylu čelního evolučního bratrance Electric Six Gay Bar, jedna z těch, co dělá z písně, že zní jako postupná politická agenda. Není ani zdaleka tak zábavná, jak si myslí, že je.

STOP WHEN THE REDLIGHTS FLASH
Po mírně zmateném začátku je tohle místo, kde se Dos! opravdu rozjede. Rachotí neúnavným a vzdorným old-skoolem, jehož způsob musíte obdivovat, jak se jeho původně tuctový refrén "I'll make you surrender (Donutím tě vzdát se)" odváže, není jako červ, který vám vrtá v hlavě pořád dokola. Tohle, a říkáme to s radostí, je mnohem víc než to.

LAZY BONES
Lazy Bones začíná prořídlými údery, jen trhanou rytmickou kytarou a taktovými bicími - předtím se rychle změnilo v něco , co se podobá Uno!, s více power-popovými momenty. Píseň není špatná, ale skutečný zájem leží nevyhnutelně v psychoanalýze vlastního textu, ve kterém Billie Joe prohlásil "The silence is so deafening/It's like picking at a sore/I'm too mental to go crazy/I'm too drunk to be pure (Ticho je tak ohlušující/Je to jako vrtání se v ráně/Na zešílení jsem moc velký psychotik/Na to, abych byl nevinný jsem příliš ožralý)". Hmm.

WILD ONE
V předposlední skladbě na Uno!, 'Rusty James', si kapela pohrávala s ikonografií rebelské mládeže 50. let (i když to bylo spíše prizmatoidem filmu z roku 1980, Rumblefish). Toto téma odkazuje na "Wild One", rockový brylcreem s kompletními mdlými doprovodnými vokály, které zčínají silně, ale nakonec pokračují do povolné délky, což je jen a jen vítané. Stručnost vítězí, pánové.

MAKEOUT PARTY
Jako 'Fuck Time' (které se původně zrodilo jako song Foxboro Hot Tubs), zní jako by bylo napsáno garážovými alter-egy kapely. Je to čistý a nenucený nesmysl, ale je to zábavný nenucený nesmysl, v tom je ten rozdíl. To znamená, že ve 40 letech už by Green Day mohli být staří na hry jako je "Flaška."

STRAY HEART
Dokonce i když jste ji neslyšeli; víte tohle: je strukturovaná na základě basové linie, která je přímo vytáhnutá z 'A Town Called Malice' (kterou dle pořadí proslavili Martha & Vandellas v 'I'm Ready For Love', která byla zase vytažená z 'You Can't Hurry Love' od The Supremes, kteří to vytáhli pro změnu z... atd atd). Pořád je to živá, rytmická píseň.

ASHLEY
Tak tohle je zatraceně dobré, jistý druh párty sužované hepatitidou, kterou byste očekávali v punkovém klubu na počátku 80. let, zuřivá melodie je hraná s rychlostí a zuřivostí, která naznačuje, že si můžou vykloubit prsty v průběhu celé nahrávky. To znamená, že bychom nechtěli být na konci Armstrongova hněvu: "You say that you're fine but I know that you ain't/You're looking like hell and you're no fucking saint (Říkáš, že jsi v pořádku, ale já vím, že nejsi/Vypadáš jako z pekla a nejsi kruci svatá)". Kouzelné.

BABY EYES
Další krátká, ostrá, nárazová píseň, sídlí hned vedle 'Ashley' i když textově se Billie Joe zaměřil na sebeanalýzu, různě se přirovnává k "The motor in your crashing car (Motor ve tvém bourajícím autě)," "The bullet in your magazine (Kulka ve tvém časopise)" a největší záhadou ze všech je "The cherub in the Arab spring (Cherubín Arabského jara)." Vypadá to, jako by všechen hněv a zlobu z předešlého songu tady nasměroval na sebe.

LADY COBRA
Tato píseň je jako začátek mikro příběhu z druhé poloviny alba, který je o povrchní svůdníci, která "Just wants to get me high (Jen chce abych se sjel)" - mimo jiné věci. Koncový bod tohoto vyprávění je 'Nightlife', ale když budeme píseň brát na základě vlastních výsledků, je těžké nenechat se touto písní strhnout (má jen 126 vteřin), brutální zpětný proud garážového stylu Stooges.

NIGHTLIFE
Jednou z věcí na těchto nahrávkách je, že se občas pouštějí do různých žánrů, ke kterým se Green Day normálně - a musíme říct, že chytře - nepřibližují. Na Uno! to bylo indie-disco 'Kill The DJ'; na Dos! je to tohle. Díky extrémně ubohému rapu ["Better make a move before I get bored/If you wanna explore my vocal cord (Radši se pohnu než se začnu nudit/Jestli chceš prozkoumat mé hlasivky)"] od samotné Lady Cobra, která má nepochybně srdce na pravém místě, ale všechno ostatní ohledně křížení rapu a rocku je jenom okázale špatné.

WOW! THAT'S LOUD
Předchozí tvrzení kapely, že Dos! může být psycho-garážově ochucený vstup v trilogii opravdu neobstálo, ale tahle píseň je asi nejsilnějším argumentem pro tento konkrétní případ. Je v podstatě tvořena jen spojením různých kousků jako jsou 'olíznutí kytary jako Nuggets, zapouštění pilířů jako to dělali s rymtem Who, až po zlomek melodie vyčleněný ze 'She's A Woman' od The Beatles.' Tak nějak to všechno splývá do něčeho nečekaně vzrušujícího.

AMY
Pocta Billieho Joe pro Amy Winehouse uzavírá album (a 'párty') v poklidnou, varovnou poznámku; vzhledem k oné nedávné události se jeví ještě jako strašidelně relevantní. Určitě to není žádné 'Good Riddance (Time Of Your Life)', ale je to srdečná a upřímná píseň, která nakonec plní podobu jakési role 'See You Tonight' od tohoto místa až po reflexnější (nebo jak to nazvali) Tré!

VERDIKT
Po Uno! jsme nebyli kdo ví jak nadšení, nahrávka, která potvrzuje, že ani Green Day nemají žádný kouzelný čudlík, po jehož zmáčknutí by se, po desetiletí stráveném psaním koncepčních alb, rychle vrátili do roku 1994. Nicméně i přes všechny jeho rozpory je Dos! mnohem více uspokojující. Rok, který tolik sliboval, rok 2012 se stal osobním annus horribilis Green Day: doufejme, že se to otáčí k lepšímu.

HotTopic's new shirts

30. října 2012 v 20:34 | Magnumka |  Stores
Na Hottopicu je nové triko s motivem Green Day. Triko má žlutý nápis a šipky nahoru a dolů. Podle velikosti se cena odvíjí mezi $20.50 a $26.50. A pouze pánský střih.

Podívejte se na něj zde.

PRESS RELEASE - Green Day canceled 2012 shows, dates for Jan and Feb 2013 postponed, Tré!'s release date: Dec 11, 2012

29. října 2012 v 21:17 | Magnumka |  Tour and Concerts
Na GreenDay.com se objevila tisková zpráva, která informuje fanoušky o značné změně - Green Day zrušili klubové tour, které bylo naplánováno od 26. září do 10. prosince. Dál ve zprávě taky stojí, že koncerty na leden a únor 2013 budou přesunuty. Ve zprávě ale stojí, že data budou brzy zveřejněna.

Pokud někdo z vás má lístek na některý z koncertů v lednu nebo únoru, budou patné k novým datům. Náhradu za zakoupené lístky za zrušené show dostanou fanoušci na prodejních místech.

Jako malinká náhrada bude album Tré! vydáno už 11. prosince 2012.

Tady celá tisková zpráva:

Green Day zrušili zbytek vystoupení pro rok 2012
Koncerty naplánované na leden a únor 2013 jsou odloženy
Datum vydání alba Green Day, !Tré! se přesouvá na 11. prosince 2012

Los Angeles, CA - 29. října 2012 - Green Day dnes oznámili, že ruší své klubové turné, které mělo začít 26. září v Paramont Theatre v Seattlu a končit 10. prosince v Marque Theatre v Tempe, AZ. Peníze za lístky na tyto klubové show budou vráceny na prodejních místech. Kromě toho Green Day odkládají ohlášené vystoupení v měsících lednu a únoru 2013. Nová data show budou bzry zveřejněna a již dříve zakoupené vstupenky budou platné k novým datům.

"Je zřejmé, že načasování není ideální, ale Billieho uzdravení je naší hlavní starostí," řekl Mike Dirnt. "Jsme rádi, že můžeme říct, že si Billie vede dobře a chceme vám všem poděkovat za příval podpory a přání k uzdravení, které jsme obdrželi a nemůžeme se dočkat, až vás všechny znovu brzy uvidíme."

Green Day také oznámili, že datum vydání alba !Tré! se posunuje z původního načasování 15. ledna 2013 na 11. prosince 2012.

"Cítíme se hrozně, že musíme naše turné odložit, tak alespoň chceme dát našim fanouškům hudbu o něco dříve, než jsme plánovali," řekl Tré Cool. "Pokud tady nemůžeme být, abychom vám ji mohli zahrát live, to nejmenší, co jsme mohli udělat bylo vám nabídnout druhé nejlepší řešení."


Na seznam zrušených a posunutých dat se podívejte na GD.com, popř. tady.

Metallica played part of American Idiot at Voodoo Fest

28. října 2012 v 21:19 | Magnumka |  Videos and Music
Nedávno jsem psala, že Green Day odstoupili od vystoupení na Voodoo Festivale a místo nich to vzala Metallica.

Fuse.tv zveřejnili článek, ve kterém nám popisují, jak to bylo, tady úyvek:

 • Po jejich divoké cestě od prvních písní "Hit the Lights" a "Master of Puppets," zpěvák James Hetfield vtipkoval v místnosti: "My! Jsme! Green Day!... Akorát trochu vyšší!" Metallica se opět přiklonila ke svému příteli v nouzi ke konci show, kdy se rozhodli "Battery" z Master of Puppets věnovat Armstrongovi: "Tady tahle je pro Billieho."

Kapela taky začala hrát American Idiot, ale po první části skončila s tím, že dál to zahrát nemůžou. Tady je video:

"The Forgotten" Music Video will premiere this Tuesday

28. října 2012 v 20:51 | Magnumka |  Videos and Music
30. října, což je toto úterý, vyjde nový videoklip, bude k písni "The Forgotten." Tento song se objeví i v soundtracku k poslednímu dílu Twilight.
Premiéru bude mít klip v 6:55 EDT na MTV. THe Forgotten je poslední stopa na Tré! a 90 vteřinovou ukázkusi můžete poslechnout na iTunes.

Jak klip bude vypadat? Možná bude na motivy filmu? Budou tam vůbec Greeni? Těžko říct..

Stop When the Redlights Flast in Need For Speed - Most Wanted '12

28. října 2012 v 20:43 | Magnumka |  NEWS
Píseň "Stop When The Redlights Flash" z Dos! je v soundtracku ke hře Need For Speed - Most Wanted '12, která vychází toto úterý 30. října. Celý seznam najdete tady.... nemůžu se té hry dočkat :D

Mike's Halloween Costume

28. října 2012 v 9:44 | Magnumka |  Photos
Mikův Halloweenský kostým:


Vote for GD - 2013 People's Choice Awards

26. října 2012 v 21:05 | Magnumka |  NEWS
Green Day bli nominováni v kategorii Favorite Artist na People's Choice Awards 2013 Lasovat můžete tady. Proti GD stojí např. Marron 5, Linkin Park, Van Halen, The Killers a další.

Hlasovat můžete do 2. listopadu, večer by měla uvádět Caley Cuoco (Penny z The Big Bang Theory) a samotná show bude vysílána 9. ledna 2013 na CBS.

So this is how it goes...

25. října 2012 v 20:54 | Magnumka |  Warehouse
Slíbila jsem vám překla z Nylon Guys a vypadá to s tím asi takhle - pořád jsem na první stránce textu, protože přes týden nebyl čas a teď o víkendu taky nebude - naožili nám ve škole na příští týden písemky, do toho si chci udělat masku, má dorazit rodina.. Takže nevím jak moc s překladem pokročím..
Tenhle víkend se tady ale pravděpodobně neobjeví..

"Stray Heart" on iTunes, "The Forgotten" on YT

24. října 2012 v 21:09 | Magnumka |  Videos and Music
První single k Dos! "Stray Hear" si můžete koupit na iTunes (Británie, Německo, Austrálie, Itálie a další..) za Ł0,99.

Ti z vás, co mají boxset si už můžou Stray Heart stáhnout.

U hudby ještě chvilku zůstanu - nedávno jsem spala, že song GD "The Forgotten" bude v soundtracku k poslednímu dílu Twilight ságy. Song byl taky v CSI a tak si můžete ho poslechnout na YT.

MTV EMA 2012

23. října 2012 v 20:49 | Magnumka |  NEWS
Blíží se MTV EMA, takže vám připomínám, abyste hlasovali. Green Day jsou nominováni v kategoriích Best Live a Best Rock.
Hlasovat můžete do 9. listopadu a show bude vysílána v přímém přenosu 11. listopadu.

London Opening Bands: Kaiser Chiefs and All Time Low

23. října 2012 v 20:30 | Magnumka |  Tour and Concerts
Během naplánovaného turné se Green Day chystají zastavit v Anglii. Koncert v Londýně, 1. června 2013, který je v Emirates Stadium pro ně budou otevírat Kaiser Chiefs a All Time Low - toto bylo oznámeno v sprnu, když se kluci stavili v BBC Radio One.

All Time Low dělali Greenům předskokany taky letos v létě v Německu. Jsou dlouholetými fanoušky Green Day, dokonce si můžete pustit cover Brain Stew a American Idiot (nic moc kvalita).
Kaiser Chiefs předskaklovali Greenům v roce 2009 během turné po severní Americe.

Celý seznam turné najdete tady.

FBHT apparel on eBay

22. října 2012 v 21:04 | Magnumka |  Stores
Jestli máte rádi Foxboro Hot Tubs, tak na eBay je několi věcí - trika, mikiny - trika dokonce v pánském i dámském..
Aukce končí cca za 5 hodin a ceny se pohybují v rozmezí $15 - $33. Tak tam mrkněte.

In production: Music video for "Stray Heart"

21. října 2012 v 21:18 | Magnumka |  NEWS
V pátek Idiot Club ohlásil casting na herce do videoklipu Stray Heart. Bylo to jen pro členy IC z okolí Los Angeles.

Stray Heart bude prvním singlem Dos! a podle Video Static videoklip bude režírovat Robert Schobert (známý jako Roboshobo), který má na svědomí klipy např. pro Metallicu, My Chemical Romance, Coheed & Cambria a další. Videoklipy pro Uno! - Oh Love a Kill the DJ režíroval Sam Bayer... na čí práci se tak asi můžeme těšit u Tré!?

Z toho co se štěbetá prý kapela v pátek na place nebyla, zatímco děj videa už byl natočen.

Na pár fotek z natáčení se mrkněte na GDA.

GD's Halloween

21. října 2012 v 20:56 | Magnumka |  Photos
Nooo, nejsem fanouškem přejímání svátků, ale Halloween je prostě lepší než naše Dušičky. Ať už s tím souhlasíte nebo ne, tady pár fotek:
KERRANG - There's no business like Billie Joe business - CZECH

20. října 2012 v 0:11 | Magnumka |  American Idiot Musical
Článek jsem po sobě nečetla, udělám to zítra, takže jsou možné následné malé úpravy...

NEEXISTUJE BYZNYS JAKO BYZNYS BILLIEHO JOE

Minulý týden byl Kerrang! v před a v centru Britské premiéry American Idiot: The Musical od Green Day. Setkali jsme se s obsazením, které jej přivedlo k životu a odchyli kapelu, abychom zjistili, jak se jejich největší album stalo senzací divadelních prken...
Text: Sam Coare Foto: Dave Willis

Když Michael Mayer poprvé poslouchal American Idiot po jeho vydání v roce 2004, jeho mozek udělal back flip.
"Najednou se dostali nanovou úroveň," říká Kerrangu. "Bylo to mistrovské dílo, skvělá rocková opera. Prostě jsem věděl, že by z toho byla opravdu dobrá divadelní produkce."
O rok dříve Rob Cavallo, producent nahrávky pracoval s Green Day na něčem, co se mělo stát sedmým studiovým albem, Cigarettes and Valentines, sedl si s Billiem Joe Armstrongem a zeptal se ho na otázku. Nahrávky, které trio udělalo, informoval Cavallo Armstronga, byly ze studia ukradeny a bylo nutné rozhodnout, zda se pokusí ztracený materiál znovu nahrát, nebo se posunou dál k něčemu novému. Cavallo se zeptal Billieho Joa, jestli byly tyto nahrávky tím nejlepším, co Green Day mohli udělat (měli bychom taky poznamenat, že kapela nám v roce 2004 řekla 'chovali jsme se k sobě jako kokoti' při tématu na předešlé album). Odpověď, kterou dostal, stála za zrodem American Idiot.
"Pro nás to bylo něco jako začít znovu a udělat něco, cokoliv, abychom se cítili pozitivně," řekl Billie Joe Kerrangu v rozhovoru z roku 2005. "Opravdu jsme měli pocit, jako bychom chtěli začít novou éru nás samotných. Buď to bude mít úspěch, nebo to vyzní úplně naprázdno. Vzali jsme to co jsme měli a řekli 'Dobře, dejte nám A nebo F'."
Výsledek byl přesvědčivý. American Idiot se stalo nejen největším rockovým albem toho roku, ale největším albem roku desetiletí. Pokud Billie Joe chtěl znovuzrození své kapely, přesně to dostal. V 57 minutách a 12 vteřinách se Green Day posunuli z vypotřebované síly, jejíž nejlepší dny rychle mizely dojedné z nějvětších kapel na světě. A tentokrát to nebylo o hraní tří-minutových pop-punkových hymn. Se stopami jako je devíti minutový Jesus of Suburbia, se současně přemístili nejen jako kapela, která má co říct, ale taky jako lidé, mohli chodit bosí po plexiskle a byl by slyšet. "Byl jsem trochu překvapený, že více lidí neříkalo to samé [když jsme byli na American Idiot]," řekl Billie Joe.
Michael Mayer byl definitivně muž, který chtěl říct jednu a tutéž věc. "Jsem fanouškem dřvější práce kapely, Dookie a dřívějších alb, ale American Idiot jsem posedlý," říká Mayer. Takže když byl viděn jak v roce 2007 sedí s Billiem Joe, věděl, že musel mít svůj vlastní Rob Cavallo moment; aby zjistil, jestli by dokázal přemístit titány Green Day na své vlastní jeviště.
"Seděli jsme, jenomt ak jsme se bavili, o sobě, našich životech, divadle, hudbě," vzpomíná Mayer. "Billie Joe viděl divadelní produkci, kterou jsem v té době předvedl v New Yorku - Spring Awakening. Jenom jsem mu řekl: 'Dej mi pár měsíců, abych zkusil předělat American Idiot pro divadelní prkna. Pokud se ti to nebude líbit, půjdeme od toho. Ale pokud se ti to bude líbit, možná bychom mohli udělat něco úžasného..."
Billieho odpověď byla jednoduchá.

American Idiot: Muzikál, měl premiéru v září 2009 v rodném městě Green Day v Bekreley v Kalifornii - daleko od Southamptonu, kde Kerrang a produkce najde všechyn zúčastněné za načátku dvouměsíčního Britského turné, které proběhne v osmi městech a začíná jednoho chlaného říjnového večera. Mayerova vize - produkt přesvědčivého nadšení se kterým se Armstrong setkal - dnes přistál u Britských břehů poté so působil na Broadwayi v New Yorku. "je to sen vidět spojení těchto dvou živlů," říká Mayer. "Tahle show pro mě znamená všechno na světě a já nikdy neměl lepší tvůrčí zkušenost, než byla právě na tomto díle."
Jakmile se Kerrang! usadil na svá místa v Southamptonském Mayflower Theatre, je snadno pochopitelné, proč to tak Mayer cítí.
American Idiot: Muzikál je celkem jednoduchý, brilantní, od zahájení sestřihu televizních reklam, zpravodajských pořadů, politických projevů, skrz celý děj až po konečnou oponu. řběh zůstává známý a věrný nahrávce: tři mladíci - Johnny, Tunny a Will - se snaží najít svou cestu světem, podstatu své existence před tím, než se vydají objevovat sami sebe skrze lásku, válku, drogy a otcovství. To ale neznamená, že zůstává bez překvapení - svět vytvořený na nahrávce je teď naplněn barvami, postavami, emocemi, zprávami a především i skladbami - obsahuje stopy z B-sides a několik z navazujícího alba 21st Century Breakdown.
"Příběh je poměrně jednoduchý, ale události jsou celkem složité," říká Mayer. "Tihle kluci se probudili a uvědomili si, že se mají pokusit udělat něco se svým životem, dokonce i když mají v rukách nasráno. Je to spíše jako opera než jako muzikál, proe tam není moc dialogů a příběh vyprávějí písně. Některé z nich byly velmi jednoduché, jiné zase složitější [na práci]. Naštěstí v tom čase [když jsme pracovali na produkci] Green Day nahrávali 21st Century Breakdown, které vyplývalo z American Idiot. Takže když napsali nové písně, dali mi je, abych se na ně podíval a mohl z nich něco použít. A taky že jsem použil, abych pomohl dostát příběhu.
S takovýmto zaměřením na situované písně je pak obzvlášť důležité, když už nic jiného, aby zaváleli. A kruci, toto 20 členné osazenstvo tomu dodává říz. Můžete mít zvláštní, nepříjemný pocit z úpravy písní, ze skutečnosti, že je hraje někdo jiný, a zlváště pak ze zdvořilého potlesku namísto corwd surfingu a circle pits, které vítal každé číslo. Ale s živou kapelou stále přítomnou na jevišti dokonce i někdy zapomenete, že nesledujete skutečný problém mezi postavami anti hrdinů, Johnnyho a příběhovým darebákem St. Jimmym odrážejícím Billieho Joa.
"Ta část byla ve skutečnosti udělaná z pozorování Billieho live," odhaluje St. Jimmyho choreograf Steven Hoggett. "Green Day byli [během vývoje] pořád někde poblíž, a byli velmi nápomocní. Co se týče písní tak mluvili jasně, výřečně a vysvětili, co znamenají. A kdž se tam objevil sám Billie Joe [jako hostující hvězda v Berkeley i na Broadwayi], nebyla tam pro něj moc práce. Když se do toho dostal, bylo to spíš 'Můužete jít!', protože chtěli po Billiem, aby byl Billiem.
"V průběhu vývoje jsem se chtěl jen ujistit, že je Billie šťastný," říká Mayer. "Potřeboval jsem vědět, že se mu líbí to, co dělám s jeho hudbou. Vždycky jsem mu dal během vývoje šanci to utnout. Ale čím dál jsme se dostávali, tím víc byl do toho zamilovaný. Stalo se z toho víc než jen spolupráce."
Na dnešním důkazu se vyskytuje malá otázka, když se podívá zpět na včerejší pokec, tak si myslím, že to čeho dosáhli není míň než 'něco úžasného'.
Nebo, jak to popisuje sám Billie Joe 'kurevsky fenomenální'.


AMERICAN IDIOT: ČÍSLA!

3 ceny zatím vyhrál muzikál, plus jednu režisér
14 milionů kopií American Idiot prodaných po celém světě
11 zemí, ve kterých se American Idiot dostalo na první místo
1 ukradené album během tvorby American Idiot
1 počet herců z Toy Story, kteří by se chtěli podílet na vývoji filmové verze (Tom Hanks)


SETKÁNÍ S OSAZENSTVEM
Varování - někteří z nich mají příšerný hudební vkus

JOHNNY
Hraje jej... Alex Nee, 20
Pro mě je příběh o... "Třech chlápcích, kteří se vypořádávají s dospíváním a co znamená být mladistvý oproti dospělým v tomto světě po 11. září."
Moje oblíbená nahrávka od Green Day je... "Dookie. Je to jejich nejvíce odpovídající přednes dobrého materiálu! Miluju Brain Stew [z Insomniac], je to odvážný a silný song."
Kdybych mohl z jakéhokoliv alba udělat muzikál, vybral bych si... "The Early Years Vol. 2 od Toma Waitse. Bylo by to skvělé pro muzikál, je to heavy, temná hudba."

WILL
Hraje jej... Casey O'Farrell, 28
Pro mě je příběh o... "Nalezení svého místa na světě. Je to o sebeuvědomění, duševním štěstí, oceněním života. Ale je to taky o hledání komunity."
Moje oblíbená nahrávka Green Day je... "21st Century Breakdown. Když jsem vyrůstal tak jsem nikdy žádné CD Green Day neměl, protože moji rodiče nechtěli, abych poslouchal punk. Ale na tom albu je tolik dobrých písní, např. Viva la Gloria!"
Kdybych mohl z jakéhokoliv alba udělat muzikál, vybral bych si... "Alba Muse. Jestli chcete najít dostatek příběhů, které dávají dohromady smysl, bylo by to tak epicky rozsáhlé. Pokud byste z toho chtěli udělat dobrá příběh, natrhlo by vám to prdel!"

TUNNY
Hraje jej... Thomas Hattrick, 22
Pro mě je příběh o... "Stárnutí. Jeto o dospívání, učení se, že život není fér, ale že se přes to musíte přenést a tak dlouho, dokud okolo sebe budete mít lidi co vás milujou a starají se o vás, jste pravděpodobně tam, kde potřebujete být."
Moje oblíbená nahrávka Green Day je... "American Idiot. Nějak jsem se s tím žzil. Žiju v předměstském městě, chci se odtud dostat, jít do města studovat herectví..."
Kdybych mohl z jakéhokoliv alba udělat muzikál, vybral bych si... "Miluju Mumford & Sons a Sight No More, ti se mi opravdu vryli do srdce."

ST. JIMMY
Hraje jej... Trent Saunders, 22
Pro mě je příběh o... "Přijetí sebe sama jaký jste v dnešní Americe. Je to něco, k čemu se zrovna hodně show nevěnuje,."
Moje oblíbená nahrávka Green Day je... "Dookie. Non-stop hit za hitem. Hned jak jsempoprvé slyšel ty riffy jsem řekl 'Ano'."
Kdybych mohl z jakéhokoliv alba udělat muzikál, vybral bych si... "Songs About Jane od Maroon 5. Mám rád každý jednotlivý song toho alba. Má to fakt sílu."

WHATSERNAME
Hraje ji... Allysa DiPalma, 23
Pro mě je příběh o... "Třech klucích, kteří se rozhodnou začít své vlastní dobrodružství, ale na dlouhé cestě se rozdělí a musí najít svou cestu zpět k ostatním a taky k sobě samotným."
Moje oblíbená nahrávka Green Day je... "American Idiot. Pamatuju si, jak jsem si ji byla koupit, když jsem byla bažant na střední. Ale mám taky rda Nimrod."
Kdybych mohla z jakéhokoliv alba udělat muzikál, vybrala bych si... "Jsem velká fanynka Maroon 5, takže bych si taky vybrala Songs About Jane. Je to bezchybné."

EXTRAORDINARY GIL
Hraje ji... Jenna Rubaii, 22
Pro mě je příběh o... "Dospvání a stávání se člověkem, jakým musíte být, ale projití si chybami, kterými se potřebujete dostat, abyste byli tam, kde jste."
Moje oblíbená nahrávka Green Day je... "Pravděpodobně International Superhits!. Jsem fanouškem kapely od doby co jsem chodila do školy, a tady na tomhle jsou všechny ty hity!"
Kdybych mohla z jakéhokoliv alba udělat muzikál, vybrala bych si... "Mumford & Sons. Jejich hudba je úžasná. Je tak vizuální a texty jsou krásné."

Foto: Zkouška česnekového dechu: nepostradatelná
Vždycky byl problém, když si kostiméři vzali večer volno
Stage - Billie Joe necestoval stejným způsobem jako tady tihle
"What's her name?" (Jak se jmenuje?)
"Whatsername." (Whatsername)
"No, what's her name?" (Ne, jak se jmenuje?)TAK JAK JE NA TOM BILLIE JOE
Mike Dirnt o Billieho léčení

Pošťák Kerrangu! se sotva začal začal zotavovat ze zprv 'Brzo se uzdrav' směřovaných frontmanovi Green Day, Billiemu Joe Armstrongovi, který byl před třemi týdny přijat na léčení [K!435]. Máme pocit, že naše hormada vánočních přání bude letos o něco lehčí. Ale Mike Dirnt trvá na tom, že naše pošťácké trápení má pouze pomoci kapele při jejich boji vidět Billieho zdravého.
"Máme nejlepší fanoušky na světě a veškerá jejich podpora je v téhle těžké době velmi důležitá," říká. " [Tré Cool, bubeník a já] se mu snažíme být takovou oporou, jak to jen jde. Dostáváme se z toho. Vůbec to není jednoduché a nebereme to na lehkou váhu."
"Vím, že život mého přítele je v nebezpečí a to je to, o co se teď starám. Starám se o to, abych viděl svou kapelu a přátele zdravé a na správném místě, kde můžeme dělat to, co děláme nejlíp až do konce našich životů."
"Billie nebere věci na lehkou váhu a rehabilitaci bree velmi vážně," pokračuje Mike Dirnt. "Je teď uprostřed několika opravdu velkých věcí, ale dostanem se přes to. Všechny to ubíjí - Green Day nikdy nebyli kapela, která pořád jenom sedí, ale někdy musíte udělat krok zpět a nechat život plynout namísto snažení se všechno ovládat. Jsme bratři ve brani čekající na Billieho návrat až bde zdravý, ale nic vynucovat nebudeme. S Trém jsme tady pro Billieho."
Soudě podle čtenářů K!, že nejsou sami. Dej si pozor pošťáku!


ABECEDA AMERICAN IDIOT

Svět American Idiot obsahuje složité postavy, vztahy a politické zřízení. Zde je 26 bodů, které vám pomůžou zorientovat se, zatímco se na muzikál díváte...
Text: David McLaughlin Ilustrace: Jonathan Edwards

A - American Edit
Geniální mashu-up nahrávka z roku 2005 od Party Ben a Team9 pod názvem Dean Gray (jak vidíte, přesmyčka Green Day). Album se rychle šířilo a Warner Records vybídlo kapelu, aby stránky zrušili. Srandokazi.

B - Bush, George
ezident Dubajského konfliktu zahraniční politky bylazdrojem pro velkou část z hněvu BJA. Ale kapela si s tím neporadila zle. "Mohl by prodávat kopie American Idiot ze své przidentské limuzíny," žertoval Tré Cool v roce 2009.

C - Cigarettes and Valentines
Cigarettes and Valentines měl být název nástupce folk-punkového alba Warning z roku 2000, ale když byly hlavní pásky 20 skladeb ukradeny ze studia, Green Day na to hodili bobek a začali znovu.

D - Davey Havok
V březnu 2011 přezval frontman AFI roli St. Jimmyho na Boradwayi po dobu dvou dnů. Nahradil odcházejícího zpěváka Green Day Billieho Joe, který dokončil mamutí dvou měsíční období čítající 50 show.

E - England
Blighty a Green Day mají dlouhou historii lásky, takže se zdá být více než přznačné, že právě naše jemné břehy se staly prvním místem, kde se měl American Idiot: Muzikál objevit po opuštění USA. Óóch, Anglie a Green Day sedí mezi stromy...

F - Fuck time
Projev úcty Foxboro Hot Tubs osazenstvu muzikálu American Idiot, ze kterého se stal před vystoupením rituál popřání štěstí, kterého se účastnil snad každý a všichni křičeli "It's fuck time!" Rozkošné.

G - Grammy
American Idiot vyhrálo nálož. V roce 2002 vyhrálo v kategorii Best Rock Album, Boulevar of Broken Dreams si odneslo Record of the Year. No a jeslti chcete ještě něco, tak v roce 2011 vyhrálo cenu Grammy za Best Musical Show Album... jop.

H - Hanks, Tom
Ne zcela uspokojený s hitovou nahrávkou a Broadwayským muzikálem American Idiot plánovali Green Day pokročit ještě i k filmové adaptaci filmu s Hollywoodským produkčním Tomem Hanksem u kormidla.

I - Insight (pochopení)
Před American Idiot už měl Billie Joe jako textař nějakou tu reputaci. Ale na této desce měl frontman Green Day velkolepou vizi, hledal mimo svůj vlastní nos a poprvé viděl svět v plném náhledu.

J - Jingleown, USA
Místo na východu Oaklandu, nesoucí tento názevk kvůli tomu, že místní zaměstnanci továrny tradičně 'cinkali' (jingle) obsahem svých kapes s hrdostí na svou těce vydělanou mzdu. V příběhu American Idiot, Jesus of Suburbia původně prchá z represivní scény užívání drog Jingletownu, znuděný a smutný se tam pak sám vrátí.

K - Kitt, Tom
Skladatel, dirigent, tvůrce orchestrů a hudebník; multitalentovaný Tom Kitt je muž, který je zodpovědný za dohlížení na aranžmá muzikálu pro adaptaci American Idiot. Dokonce vychvaloval "vrozený talent" GD pro psaní teatrálních písní.

L - Long songs (dlouhé písně)
Díváme se na tebe, Jesusof Suburbia - tak epický, s tvým kalhotovým oblekem z pěti částí, vše napsáno nezávisle na všem ostatním.

M - Macalester College
Při hladání inspirace pro American Idiot Billie Joe přecházel běžecké dráhy Macalerster College v St. Paul, vymýšlel texty a melodie a taky zvraty do příběhů jeho písní. A přišel na to právě když byl tam.

N - Novacaine, Give Me
Song, ve kterém Jesus of Suburbia potká St. Jimmyho a z tohoto páru se stanou přátelé. Ale destruktivní přátelství vede k experimentování s drogama. A jop, Billie Joe blbě vyhláskoval slovo novocaine v názvu.


O - On Air (ve vysílání)
Zatím co nahrávali spustili pirátskou stanici, kde Green Day vysílali své pozdní noční jam shromáždění, blbli a dělali si srandu s telefony, kde Tré Cool chtěl udělat zvřecí krematorium na Hawai. Trumf.

P - Propaganda
Ruka svírající granát ve tvaru srdce, po které stéká krev - to je mocný, ale jednoduchý obrzek na coveru, je to dostatečně výřečné, jakým směrem se obsažené písně ubírají a že mají svou vlastní formu rebelské hudební války k tzv. 'teroru' propagandy.

Q - Questioning (Vyptávání se)
Je to rocková opera? Pořád to může být punk, když se Billie Joe odvážil vyzvat Bushovu vládu a zaútočil na Ameriku takovým způsobem, že by na něj Dead Kennedys byli hrdí.

R - Rage vs. Love (Nenávis vs. Láska)
Hlavní téma alba. V Letterbomb se skrz rozzuřený dopis Whatsername dozvídáme, že je St. Jimmy výplod Jesusovy představivosti z "Father's rage" (otcova hněvu) a "Mother's love" (marčiny lásky), poté co jejich vztah skončí.

S - St. Jimmy
St. Jimmy je přetvořený Jesus of Suurbia 'patron saint of the denial' (svatým patronem popírání) nebo tak nějak by se dal popsat. Jesus v sobě potlačuje lásku, což vede ke vzteku, který vybublá na povrch. Už není žásný 'syn nenávisti a lásky' - teď je tam jen plod obětované společnosti, mučedník války a strachu, St. Jimmy.

T - Tony Awards
Tony Awards jsou něco jako divadelní verze Oskarů, kde v roce 2010 dostali Green Day další ocenění, vyhráli Best Scenic Design a Best Lighting Design. Jestli někdy v budousnu muzikál skončí u Nobelovky, nebo u sportovních úspěchů, nedivte se.

U - Unexpected hit (Nečekaný úder)
Po relativním flopu semi-akustickém Warning, ani Nostradamus nemohl tušit, že se American Idiot prodá 14 milionů kopií. Absolutní zvrat.

V - Village Voice
Nikdo není neomylný, ale respektovaný New Yorský týdeník The Village Voice se totálně sekli, když American Idiot měsíc po vydání zařadili do kategorie Zmetek měsíce. Ups.

W - Whatsername
Poslední skladba na albu a jméno postavy, se kterou se St. Jimmy, během toho jak se album vyvíjí, setkává. Přijímá jinou stránku hlavního tématu alba nenávist vs. láska a je zřejmě inspirovaná ideální představou klasické dívky z Bikini Kill, Rebel Girl, kerou Billie Joe popisuje jako "V mnoha směrech Nemesis St. Jimmyho."

X - Xtraordinary Girl
Smutný příběh Jimmyho a Whatsername se vyrovnává s jiskrou v jejich pohasínajícím vztahu a jak jsou rozlišní co se týče základnch hodnot - ona je vrcholová rebelka, on to jen předstírá - nakonec uvrhnou lásku, kterou k sobě cítí do zatracení. Píseň je podávána taky jako alegorie s Whatsername, plačtivou osamělou dívkou, symbol politicky izovlové Ameriky..

Y - Yeah!
Alias Fuckyeahamericanidiot.tumbrl.com, neúnavný blog věnovaný jaékoliv zmínce o nejnovějších udláostech muzikálu American Idiot.

Z - Zeitgeist (duch doby)
Úspěch American Idiot se dá pravděpodobně vysvětlit zachycením veřejné nálady po 11. září. Jeho tématem byl hlas opozice, zvonící pravda s miliony Amerických posluchačů.


PUNK ROCKOVÝ SHAKESPEARE
Jak přešli Green Day ze stage ke, ehm, stage? Basák Mike Dirnt vysětluje stvoření monstra...
Interview: Paul Fravers Foto: Pul Harries

Kdy jste si uvědomili, že bude American Idiot koncepčním albem?
"Byl den, kdy jsem byl ve studiu sám, Billie byl pryč, Tré taky a tak jsem si řekl 'Co teď budu dělat?' A jeden z těch chlápků, náš technik přes bicí, řekl 'napište 30 vteřinovou píseň,' tak jsem to udělal a mělo to strukuturu jako mini příběh, pak udělal jeden i Billie a nakonec i Tré. Pokračovalo to dál a přivedlo nás to k nápadu, že bychom mohli něco takového udělat. Pak, když Billie napsal song American Idiot jsme věděli, že jsme na něčem větším."

Očekávali jste, že nahávka chytne spád politických aspektů?
"Samozřejmě. Když Billie napsal samotné American Idiot zeptal se mě a Trého jestli nám nevadí, že bude zpívat v tomhle stylu, a samozřejmě že jsme mu řekli že souhlasíme. Očekávali jsme ostrou kritiku, ale ta věc okolo psaní písní - vždycky hledáte způsob vyjádření pravdy jak ji vidíte vy."

Když se na to podíváš s odstupem času, bylo to dobré, že byly nahrávky pro CIgarettes and Valentines ukradeny?
"S odstupem času asi jo. Přemýšleli jsme, že bychom mohli ty songy přehrát, nebo bychom se mohli hnout dál k něčemu většímu a lepšímu. Když byl song American Idiot napsán, věděli jsme, že svou pci můžeme dělat líp."

Co sis myslel o muzikálu?
"Myslím si, že to zachytili. Udělali jsme s nimi spoustu práce, takže jsme viděli jak vyrůstají a vyvíjejí se, (režisér) Michael Mayer řekl 'Co byste si o mě mysleli, kdybych o tom něco napsal?' k poslechu, ke zpěvu osazenstva, dali jsme dohromady scénář toho, jak by ta věc mohla vypadat. Pracovali s náma ruku v ruce a stále víc a víc jsme Michaelovi a produkčnímu týmu důvěřovali."

Vykreslil muzikál z originálního konceptu něco, co vás překvapilo, nebo něco, čeho jste si nebyli vědomi?
"Myslím, že to rozvádí vztah tří hlavních postav. Když jsme to psali my na nahrávku tak to bylo spíš metaforické. Existují věci, které můžete udělat vizuálně. Např. je tam část o snu, ve kterém létají lidi a je tam opravdu krásná acapella část děje mezi těmihle čtyřmi lidmi, kteří jsou na lůžkách v nemocnici. Byl jsem překvapen, jak moc rozpracovali melodie a struktury některých písní, které jsme napsali a ani jsem si neuvědomil jak dobrá základ tomu bude naše hudba dělat."

Na nějaký čas byl v muzikálu tak Davey Havok z AFI. Kdyby sis mohl vybrat nějakého hudebníka, kterého by jsi do show obsadil, kdo by to byl?
"Rád bych tam viděl něco hrát Lady Gagu. Byla by dobrý Johnny, nebo by taky mohla být Whatsername."The Word: Green Day x Nyon Guys Cover Shoot

19. října 2012 v 20:20 | Magnumka |  Videos and Music
Včera jsem psala, že během týdne (vypadá to že už dneska, nebo zítra) se pustím do překladu článku z časopisu Nylon Guys. Podívejte se na video, jak probíhalo focení (pár otázek):


Amy, Stop When the Redlights Flash

19. října 2012 v 20:17 | Magnumka |  Videos and Music
Pusťte si Amy v ukázce ze CSI: Miami:


Posechnout si můžete i Stop When the Redlights Flash
Okay..

19. října 2012 v 1:41 | Magnumka |  Warehouse
Během zítřka by se tady měl objevit ještě i překlad Kerrangu, už ho mám velkou část přeloženou teď, článek z Nylon Gyus je delší, tak uvidím, jak to dopadne s ním.

Total Guitar: Return To Paradise - CZECH

19. října 2012 v 0:52 | Magnumka |  Articles and Interview
Kdyby zmizely scany, přejděte na GDA:

Pozn.- dichotomie - dělení na dvě části/do dvou skupin


Green Day - Uno!

Kdykoliv velká kytarová kapela vydává nové album, je vždy posuzované na ákladě jejich nejúspěšnější práce.Pro většinu fanoušků nad 25 let, bude tím albem vždycky Dookie. Takže, hádejte co? Bylo to před 18 lety a věci se hýbou. Pokud ne oni, pak my ano - posloucháme album písní, napsaných 40 letým mužem. Nenechte se zmást pomalým tempem prvního singlu Oh Love, i když se jím Green Day povedlo zachytit podstatu všeho co dělá Uno! senzačním. Je tady éra American Idiot, tak zní Carpe Diem, zatímco ostrý punk Let YOurself Go zní spíše jako z Insomniac. Live kytarista Jason White si prošel studiovým debutem s velkými sóly, Billieho kytara nezněla nikdy tak dobře. Green Day nikdy neudělají druhé Dookie, ale Uno! je všechno, co by fanoušek Dookie éry v roce 2012 mohl chtít.
Stuart William
Stýhněte si: Let Yourself Go
NÁVRAT DO RÁJE

Autor: Stuart Williams
Foto: Getty Images Felisha Tolentino

UNO!, první z trojité nahrávky budí dojem, že je kapela opět víc do punku, zpátky u základů co se zvuku týče. V jediném interview pro Bristký kytarový časopis řekne Billie Joe TG jak si vyrobili vlastní zesilovače, vyzradí svou tajnou lásku k rozbíjení a proč by měl Zakk Wylde milovat nové album kapely.

Snem většiny rock and rollových kapel je: zahrát nějaké koncerty, vybudovat si základnu fanoušků, podepsat nahrávací smlouvu. Mnozí z nich se dostanou k prvním dvěma a když mají opravdu štěstí, dostanou se ke trojce. Na druhou stranu, některé kapely si vyslouží pozornost generace - a některým velmi speciálním skupinám se to povede dvakrát.
V roce 1994 - každému členu bylo pouze 22 - sebrali dech celému světu. Smrt Kurta Cobaina zanechala v rockové hudbě díru, současně ničící grunge a tichnoucí nespočet "károvaných" kapel bylo vše, co hudební průmysl stvořil za poslední tři roky. Stejně jako se Nirvana ohlašovala s radikální změnou díky Nevermind a zlepšujícímu sentimentu Smells Like Teen Spirit, Billie Joe Armstrong a jeho kapela uděřila dlaní do tlumených strun na generaci flákačů bez volebního práva s jednou jednoduchou otázkou v songu Basket Case: 'Do you have the time/To listen to me whine? (Máš čas/Poslechnout si mé kňourání?)' A jak to dopadá, zvládli to.
O tři alba později to bylo jiné. Z Green Day z nafoukaných punkáčů se stali vyřízení milionáři. Po vydání Insomniac, Nimrod a Warning na kapelu dopadl neúspěch zopakování komerčního úspěchu Dookie. Na svéně se objevila nová vlna sladkých pop-punkových skupin v čele s Blink-182 a Sum 41. Pro srovnání - hudba Green Day se objevila jako přecpaná, folk-rockové Warning z roku 2000 znělo pomalu a v tradičním rockovém tisku byli odepsaní. Ve světě po 11. září dominuje paranoia, nu-metal, reality TV a "šílení" pop-punkoví vtípkaři, generace se vydala něco hledat, ale nikdo neočekával, že to najdou Green Day. Možná je to důvod, proč bylo American Idiot z roku 2004 tak úspěšné.
Zatímco je to spíše pro starší fanoušky - politická záležitost American Idiot - se představila jako koncepční album s kompletními progresivním akty, hymny typu The-Who a celkový pocit nasranosti - toto opět vyvolalo povstání mládeže a opět tak dostali Green Day na největší stage světa.
Bylo to osm let a dvě alba poté a Green Day jsou zpět ne s jedním, ale se třemi novými nahrávkami (Uno!, Dos!, Tré!), které vyjdou od teď do ledna 2013. První, Uno! budí dojem, že se kapela vrátila ke svému obnaženému zvuku, který nese stopy Dookie, vylepčenou intenzitu Insomniac, power kytarový pop Nimroda a Warning a upřímné ambice American Idiot a 21st Century Breakdown. Vynechali klavíry, smyčce, balady a několik aktů ve prospěch klasické kytary/basy/bicích/hlasu, kratších písních a velkému doušku kytarové hudby tohoto roku, jsou to Green Day a když jsme miluvili s Billiem Joe, je jasné, že kapela nabírá síly a je připravena k tanci.Používal jsi pro nový materiál Gibson Les Paul Junior?
"Hodně jsem hrál na tuhle starou '65 Double Anniversary Gretsch a taky jsem hrál na Les Paul Junior. Mám '59 Les Paul - hodně jsem ji používal pro různé sóla - a měl jsem taky Gretsch Brian Setzer Hot Rod, která je výborná, asi nejelpší ze signovanch kytar, kterou kdy kdo udělal, tu jsem taky použil pro pár sól."
"Jsem na levé straně repráků, Jason White je napravo a taky hraje na spoustu Les Paul Juniorek, taky si zahrál na Silvertony a takové věci."

Objeví se tam Blue (Billieho ikonická kytara Fernandes)?
"Ne, Blue tam jenom s náma posedávala, takže duch Blue v místnosti byl. Live Blue vždycky přinesu na pár starších songů. Myslím si, že kdybych to teď neudělal, tak by se na mě mohli fanoušci zlobit!"

Použili jste na tomhle albu různé zesilovače k zaznamenání čistějších zvuků?
"Chtěl jsem hrát přes Marshally ze 70., nebo jsem používal Vox s otevírací skříní a jenom 2x12 repráky, to je vše. Vox udělal novou verzi tohodle Vox zesilovače - nemůžu si vzpomenout co je to za model - ale má to skvělou hlavu [Vox Hand-Wired AC30H2-Ed). Můžete z toho dostat tolik různých zvuků, takže jsem ho docela dost používal. Použil jsem i Boss Blues Driver, který sóla udělal trochu tvrdší. Já a můj technik jsme si dokonce zesilovač postavili. Prostě jsme vzali model Silvertonu - takový přes který hraje Jackie White - a udělali jsme si ho po svém, protože nám to pořád hořelo. Takže jsme si sebrali schéma jak se to dělá a prostě si postavili zesilovač. Totéž jsme udělali s jiným modelem raného Marshallu - řekli jsme si 'Fajn, nemůžueme najít tenhle zesilovač, tak si ho postavme!'"
"Zvuk mojí kytary je tak trochu v novém teritoriu - předtím jsem se tím tolik nezabýval. Pravděpodobně skončím tak, že to (tenhle nový zvuk) budu používat častěji. Miluju Jamese Honeyman-Scotta, Peteho Townshenda v začátcích a Johnnyho Thunderse - tohle jsou někteří z mých oblíbených hráčů - takže takovému zvuku jsem se chtěl trošku přiblížit."

Uno! má kytarové sóla skoro v každé písni... co se děje?!
"Vtipná věc na téhle nahrávce je, že je na ní víc kytarových sól, než jsem udělal za poslední roky. To je něco, co prostě vyplynulo z místnosti, když jsme my čtyři hráli dohromady. Čím víc jsem to dělal, tím víc mě v tom podporovali, abych to dělal dál! Jinak se to dá říct taky tak, že jsem to měl vždycky ve svém arzenálu. Dělával jsem to live, ale ne tak jako tady a na našich prvních nahrávkách jsem to dělal mnohem častěji. Na Dos! a Tré! je to ještě intenzivnější. Je to spíš jen o zábavě: chtěl jsem být schopný vytáhnout tyhle kytarové sóla na těhle nahrávkách a tak jsem do toho šel."
"Na American Idiot jsem hodně věcí začal řešit více vkusně. Ale tentokrát jsem skoro chtěl hrát věci, které by byly změrně nevkusné a nevhodné! Takže jsme si řekli: 'Serem na to, rozdrtíme to teď zasraným kytarovým sólem!' Tak nějak jsem chtěl, aby to bylo nejoblíbenější album Zakka Wylda, víš?"

Když jste poprvé začali, chtěl jsi být hlavním hráčem?
"Když jsem vyrůstal, pocházel jsem z malé oblasti, všichni rockoví hudebníci chtěli být další zničující kapelou. A ve stejnou dobu jsem se dostal k punkové hudbě, kde nejsou žádná skutečná kytarová sóla - bylo to spíše o psaní songů. Můj postoj byl 'Nepůjdu tím (zničujícím) směrem, ti kluci přišli a stojí za zlámanou grešli.' Chtěl jsem dělat něco, co bylo vkusné a bylo to o psaní písní."

Takže, když bylo vydáno Dookie, byly sóla něco, čemu jsi se záměrě vyhýbal?
"Myslím si, že během začátku 90. let lidi nebyli až tak zamilovaní do kytarových sól. Pro nás, když si poslechnete Dookie, kytarové sóla jsou postavené na třech nebo čtyřech akordech. Je to doslova jenom začátek... nic tam není! Bylo to skoro podvědomé úsilí nehrát na kytaru sóla, nebo dělat něco decentně. Jen jsme chtěli vychrlit, prsotě rytmus. V té době tady bylo tolik kytaristů, kteří hráli tyto dlouhé, destruktivní kytarová sóla, ale vypadalo to, že se z tohoto stylu hry na kytaru stal levný šmuk. Ale zároveň jsem vždycky záviděl lidem, kteří jsou schopni do toho vniknout a taky jsem dostal od kluků pochvalu, když jsem ty sóla nehrál."
"Chlapík z tohodle časáku mi jednou řekl 'Eddie Van Halen o tobě řekl, že jsi jeho oblíbený kytarista' a já mu odpověděl 'Tohleto řekl? Jseš si jistý, že mluvíme o tom samém Eddiem Van Halenovi?!' Byl jsem polichocen, protože necitoval Joe Starianiho ani nikoho takového, citoval toho chlápka, co hraje rytmickou kytaru. Bylo fakt cool tohle slyšet."

Foto: Billie Joe se dostává do sól nového alba jen kvůli zábavy (a kvůli Zakka Wyldeho!)


"TENTOKRÁT JSEM CHTĚL HRÁT VĚCI, KTERÉ JSOU ZÁMĚRNĚ NEVKUSNÉ A NEVHODNÉ!"

Vždycky jsi měl pár pořádných rytmických kousků. Nějaké tipy pro vybudování vytrvalosti při tlumení dlaní směrem dolů?
"Jo, no, může za to moje šurá ruka, abych bycl upřímný! Je to něco, co je prostě přirozené. Začal jsem to dělat když jsem se učil na kytaru. Začal jsem pomalu se ztlumením pomocí dlaně a ono si to pak našlo cestu do mého hraní. Pak jsem slyšel kapelu s názvem Dag Nasty a prostě jsem si zamiloval způsob, jak hrál jejich kytarista Brian Baker [teď v Bad Religion], a taky Bob Mould a Bob Stinson. No a pak, když si vezmete všechny tyhle prvky, najdete mě někde uprostřed."
"Můj pravý palec je samý mozol. Když jsem začínal, měl jsem učitele, který se mi snažil ukázt, jak získat zvuk Eddieho Van Halena v Ain't Talink' 'Bout Love a tak podobně, použití palce a trsátka zároveň. Udělal jsem to a používám to... Nejsem si jistý, co to dělá se strunama, ale přidává to tomu šťávu! Víc poutavého zvuku."

Bránil jsi se proti nařčením, že nejste punk skoro 20 let. Pořád sám sebe považuješ za punkového kytaristu?
"Moje podpověď zní, že nevím jestli jsme nebo nejsme punkvá kapela. Jsou argumenty proč bychom měli být punková kapela, ale taky argumenty proč ne. Já si o sobě prostě myslím, že jsem v Green Day."
"Jsem ovlivněný čímkoliv od British Invasion po brzký Anglický punk-rock a East Bay punkovou scénou odkuď pocházím. Takže ty způsoby hraí, přístup k psaní písní a politice, ale pak je tady dichotomie a to ta, že jsem v jedné z největších kapel na světě. Lidi to opravdu nevidí jako punk. Je to jako 'Mám rád modrou barvu,' 'No fajn, tohle není modrá, tohle je červená!' Můj nejlepší argument na tuhle otázku je: Já nevím! Billie Joe neví."

Toublemaker se zdá být jako vztyčení prostředníčku všem, kteří zaujímají postoj elity punkové scény...
"Troublemaker a song jako Rusty James jsou tak trochu způsobem jak říct 'seru na vás' staré punkové scéně a gardě. Je tam tolik lidí, kteří jsou v naše věku a jsou zahořklí a možná že jejich život nešel takovou cestou, jakou chtěli. To je to, o čem jsou tyhle songy. Je tenká hranice mezi být naštvaný mlad člověk a být zatrpklý starý suchar, víš?"
"Kdy vystoupíš z té řady... Já nevím. Myslím, chlápek jako John Lydon je kousavý a naštvaný na celý svět a k tomu naštvání nemá žádný skutečný důvod. Reprezentoval něco tak silně - s touhle novou poezií a tímhle novým stylem myšlení, nebo novým přísupem k hudbě, nebo věcem které vás kurva na společnosti serou. A pak vidíte zase toho chlápka, kterého už nic neinspiruje, nechci tak skončit: začít se otáčet do protikladu toho, proč jste s tím vůbec začali."

Foto: Nepochybně jedna z největší kapel na světě s davem, který to dosvědčí
Křičte pokud chcete down-pick (styl hraní na kytaru - pozn.) ryhleji! Billie Joe čítí žár"JE MI MEZI 18 A 40 OD DOBY, CO MI BYLO 10!"

Pořád s dalšími alby cítíš tlak zopakovat Dookie?
"To je dávno pryč. Dookie je jako okamžik a já jsem na něj velmi hrdý. Jednali jsme přiměřeně našemu věku, to bylo to, co jsme dělali. Byli jsme přesně těmi lidmi, kdo jsme byli a to je pravda. Je tady o nás jedna věc; Všem říkám 'Je mi mezi 18 a 40 od doby, co mi bylo 10!'"
"Takže nevím, Bože, ne... je to tak zatraceně dávno! Myslím si, že pro mě bylo vždycky důležité přerůst Dookie, jít dál a vyvíjet se, ale pomalu. Ne tak jako že se z nás přes noc stane techno kapela, nebo nová verze sebe sama jako to udělal David Bowie a tak - prostě to nemáme v kartách. Ale co chceme dělat je nechat evoluci volnou cestu. Myslím, že za poseldních 22 let je z ns kapela, se kterou lidi vyrostli a to je něco, co nás s fanoušky spojuje víc než cokoliv jiného. Myslím, že když budou mít lidi šanci poslechnout si Uno!, že pocítí toho ducha."

Foto: Punk nebo ne, Green Day zůstávají mladí a odvážní jít si svou vlastní cestou k superhvězdám


GIBBY-SOME LOVE - Billie Joe a Gibson

Jsi známý svou láskou k Les Paul Junior, modernizuješ je vůbec?
"Ne, udržuju je úplně osobité. Mám jednu, které říkám Floyd a je to první kytara, kteoru jsem si kdy koupil. Dodnes na ni hraju. Používal jsem ji na American Idiot a 21st Century Breakdown, je použitá na nové nahrávce a byla použitá na Warning. Tu kytaru miluju - zní skvěle."

Můžeme očekávat další signovaný model?
"Na jednom teď s Gibson dělám. Je to doublecut TV Yellow Les Paul Junior [na obrázku] a má v sobě single kobylku P-90. Hrál jsem na ni, no bude to levnější model, na kterém s Gibsonem pracuju."

Jak přišlo na tvoji signovanou akustickou Gibson J-180?
"J-180 bývala 'podpisovou' kytarou The Everly Brothers. Originální kytara Everly Brothers byla ve studiu Chris Lord-Alge a mě se fakt moc líbila. Zeptal jsem se ho, jestli ych ji mohl mít a on žekl že jo. Začal jsem na ni hrát, lidi z Gibson si toho všimli a zeptali se mě, jeslti bych to nechtěl znovu vydat pod svým jménem a já řekl jasně. Možná že dělají levnější, ale nevím."


KNOWLEDGE

Proč byla první kapea frontmana Rancid, Tima Armstronga, vždyky tak blízko Billiemu srdci?
Každý kdo viděl Green Day naživo se stal svědkem přestávky v setu, během níž Billie Joe vytáhl z publika pár lidí, aby zahráli cover Knowledge od Operation Ivy. Operation Ivy byli součástí stejné Gilman Street scény (soustředěná okolo klubu 924 Gilman Street) v San Franciscu v Bay Area stejně jako Green Day. A i když existovali pouze dva roky a byli jedno album před úpadkem, jejich album Energy je zásadním punk-rockovým poslechem, jak poukazuje Billie Joe:
"Hrajeme [Knowledge] originálním způsobem, tak jak to bylo tehdy nahráno. Navrhnul jsem 'Pojďme to zahrát, jako to udělali Operation Ivy.' Hráli jsme v malém klubu v Los Angeles, zahráli jsme to a všichni kurva že šíleli! Energy od Operation Ivy je je pravděpdobně v top pěti nejoblíbenějších nahrávek všech dob. Byl jsem tam když to vyšlo, v doby kdy to vyšlo jsme byli s těma chlápkama kamarádi, byl jsem součástí téhle scény. Přišlo to ke mě v pravá čas! Bylo mi tuším 17 když ta nahrávka byla vydaná a já na něj jen odkázal. Green Day dělali Operation Ivy předskokany na jejich úplně posledních dvou show a to pro mě znamená neskutečně hodně. Politika stojí na tom samém dodnes: Operation Ivy byli moji Clash."


Kerrang - scans

18. října 2012 v 21:07 | Magnumka |  American Idiot Musical
Tak už mám i scany ke Kerrangu - celý článek je o muzikálu AI a musím říct, že se na to až nechutně těším :D Takže je dost možné, že článek dostane přednost. Bohužel není článek na jedné stránce tak,že pokud se chcete na scany podívat: 1, 2, 3, 4.

Za scany díky Lee.

Green Day: Live At Irving Plaza (part 3)

18. října 2012 v 20:32 | Magnumka |  Videos and Music
A máme tady třetí část z koncertu, jehož první část jsme mohli sledovat online - kncerz z Irving Plaza v NYC Tady odkazy na předchozí části:


Articles...

18. října 2012 v 20:18 | Magnumka |  Articles and Interview
Okay, koukám, že na GDA přibily scany ne jen z Total Guitar, ale tak z Nylon Guys. Přeložím oba, bohužel to nebude hned, jeden se pokusím behěm tohoto víkendu, další bych začala přes týden jestli budu mít čas.
Kruci ty články jsou teďj ak houby po dešti :D

Taky pokud si chcete přečíst makrorecenzi Uno! od Green Day, přejděte na MusicServer.cz.... Mě stačilo vidět ty "nadpisy" typu "Slabá deska béček (4/10)" nebo "Lepší už to nebude (5/10)" a nějak mě pešla chuť to číst.. ale uvidím, třeba se ještě nějak pobavím, kdyžtak pokud to budete číst, nějak to shrňte ;)

Dailymotion - Tré introduces GD's videos

17. října 2012 v 21:01 | Magnumka |  Videos and Music
Green Day udělali video playlist Dailymotion, ve kterých Tré uvádí šest videoklipů GD - Oh Love, Kill the DJ, When I Come Around, Basket Case, Good Riddance (Time of Your Life), American Idiot. Tré sedí před kamerou a když uvádí klip, něco málo k němu řekne (samozřejmě většinou vyblije něco vtipného).
Všechny videa mají od 30 - 60 vteřin.

Nevím jestli mi ty videa půjdou vložit - pokud vám nefungují, přejděte sem, jinak jsou všechny videa v celém článku

Oh Love

 


Kerrang!

17. října 2012 v 20:47 | Magnumka |  Articles and Interview
Green Day budou v novém čísle Kerrangu.. až budou scany, překlad samozřejmě bude, jenom trochu se zpožděním. Nad slíbený článek sednu zítra, nebo v pátek, ještě uvidím jak na tom budu s časem.


Dos! and Tré! - Explicit Version

16. října 2012 v 15:19 | Magnumka |  Stores
Na iTunes je možné si předobjednat Dos! i Tré!. Nezmiňovala bych se o tom, kdyby nenabízeli dvě různé verze - jedna verze explicit a druhá clean. O co jde nevím - jsem ve škole takže si nemůžu pustit ani ukázky. Každopádně, když mělo Uno! u písní "explicit" tak se verze alba jmenovala Deluxe.. Jak to teda je netuším.

No Dos! vychází 13. listopadu a Tré 15. ledna, všechny stojí $9.99 a tady jsou odkazy:


Edit - Explicit - klasická verze, Clean - verze s cenzurou, za info díky Tracy :)

Official trailer for Dos!

16. října 2012 v 15:06 | Magnumka |  Videos and Music
Na YT GreenDay zveřejnili oficiální trailer pro Dos!, které vychází 13.listopadu a tady je:


Track Listing for Tré!

15. října 2012 v 20:52 | Magnumka |  NEWS
Dneska se na IdiotClubu objevil seznam stop pro Tré!, teď už je i na GD.com a vypadá takto:

 1. Brutal Love
 2. Missing You
 3. 8th Avenue Serenade
 4. Drama Queen
 5. X-Kid
 6. Sex, Drugs & Violence
 7. Little Boy Named Train
 8. Amanda
 9. Walk Away
 10. Dirty Rotten Bastards
 11. 99 Revolutions
 12. The Forgotten
Kapela tohle album popisuje jako "epické." Co dodat, snad jen, že album Tré vychází 15. ledna 2013.

Gibson Cafe - Nashville Airport

15. října 2012 v 19:57 | Magnumka |  Related
Trošku mimo soudek, ale když už ti Greeni tak rádi používají Gibsonky - už jste viděli Gibson Cafe na letišti v Nashville? Že ne? Tak se mrkněte na FB Gibson Guitar, tam mají pár fotek.


Metallica to fill in for Green Day at Voodoo Fest

14. října 2012 v 20:29 | Magnumka |  Articles and Interview
Tento týden jsem psala o tom, že Green Day zrušili svou účast na Voodoo Experience v New Orleans, místo nich bude vystupovat kaplea Metallica. Kirk Hammett mluvil s Fuse.tv a řekl:

 • "Asi před dvěma dny jsme dostali zprávu, jestli bychom byli schopni zahrát místo Green Day, protože Billie Joe má nějaké problémy," říká Hammett. "Probrali jsme to mezi sebou a všichni čtyři jsme řekli 'Jasně.' Pro nás to bude skvělá věc a taky bude skvělé pomoct Billiemu Joe, protože je to náš kamarád a Green Day milujem. Pokud jim můžeme jakkoli pomoci, vždy to s radostí uděláme, protože ty chlápky máme fakt rádi. Je pro nás ctí, že se obrátili na nás a zeptali se, jestli to můžeme za ně převzít."

Na Fuse.tv je i video, tak se na to mrkněte. K vyjadřování se přidal i bubeník Metallicy, Lars Ulrich, ten řekl Rolling Stone:
 • "Naši dobří přátelé a kolegové z Bay Area, Green Day, museli bohužel zrušit své plány zahrát tam a my jsme více než šťastní, že tam pro ně můžeme zahrát naším nikátním způsobem. Doufáme, že zvládneme vyjít v těhle velkých botách a budou na nás pyšní."

Green Day Producer: Billie Joe Armstrong's Rehab Is 'No Joke' - CZECH

13. října 2012 v 19:16 | Magnumka |  Articles and Interview
Článek je přeložený z Rolling Stone:

PRODUCENT GREEN DAY: LÉČBA BILLIEHO JOE ARMSTRONGA NENÍ VTIP
Rob Cavallo naznačuje, že Green Day budou možná muset zrušit další show

Autor: Patrick Doyle

Minulý měsíc se frontman Green Day, Billie Joe Armstrong zapsal na léčení z návykových látek poté, co předvedl na stage iHeartRadio festivalu v Las Vegas tirádu, Rolling Stone se dozvěděl, že cesta k uzdravení může být dlouhá.

"Jeho léčba není vtip," říká předseda Warner Bros. Records, Rob Cavallo. "Teď je na chvíli pod lékařským dohledem než se pročistí."

Zatím kapela zrušila některá svá vystoupení, včetne Voodoo Musica Arts Experience v New Orleans. V současnosti mají naplánované turné od 26. listopadu, kde začínají v Paramount Theatre v Seattlu a opkračují až do února, stále ale visí ve vzduchu možnost, že budou některé data zrušeny.

"Jeho lékaři zatím stále jen odhadují," říká Cavallo, který dělal Green Day producenta majoritním albům Green Day "Dookie" z roku 1994 a "American Idiot" z roku 2004. "Jediné co teď můžu říct je, že nevíme jestli ho uvidíme před, nebo po Vánocích. V podstatě ještě není určeno, kdy se vrátí."

Začátkem tohoto týdne udělal Mike Dirnt rozhovor na podporu Uno!, Dos! a Tré!, s BBC Radio 1, kde hostoval moderátorovi Zane Loweovi - který kapele zatopil. "S odstupem 20/20, byl to ohromný projekt," řekl Dirnt. "I když jsme si užili spoustu srandy, neměli jsme se odevšeho odříznout na tak dlouho. Myslím, že to s váma trochu doženem. Prostě jsme teď jen vyskočili z jedoucího vlaku."

Basák taky dodal, že Armstrongův incident v Las Vegas nebyl úplným překvapením. "Byly tady náznaky, ze kterých se dalo něco větřit," říká. "Nespali jsme celou věčnost a Billie to měl nejhorší Prochází si svým vlastním bojem... Byli jsme tam pro něj, ale jediné co můžete je se s tím poprat po svém... A na konci dne, když jsme byli pryč z turné, byl pro mě tím nejdůležitějším život mého přítele."

Pre-order Dos! Bundle

13. října 2012 v 18:41 | Magnumka |  Stores
Na GreenDay.com si můžete přeobjednat album Dos!, k němuž vám přiloží knihu s texty. Stojí to $21,98 (asi 420 Kč) s tím, že vám vše přijde v den vydání alba 13. listopadu.

Na oficiálním obchodě GD si můžete koupit taky balíček Dos! ve kterém je CD Dos!, triko s motivem trilogie, zapalovač s motivem trilogie a hrnek s artworkem Kill the DJ.

Balíček stojí $64.89 (asi 1 235 Kč).

Trailer to CSI: Miami

13. října 2012 v 18:31 | Magnumka |  Videos and Music
Oficiální kanál Green Day na Youtube hodil trailer k CSI Miami, ve které má hrát jejich hudba. Podle médií to budou songy "Stop When the Redlights Flash," "Amy," "Night Life," "The Forgotten" a "Kill the DJ".

Tato epizoda bude ovysílaná 19. října ve 20:00 EST na CBS.
Z výše uvedeného článku - Pam Weasey řekl:

 • "Mým konečným cílem bylo vyprávět příběh bez dialogu, což hudba a texty Green Day krásně doprovázejí a společně s vizualizací z toho dělají velmi zvláštní epizodu."
Tady je trailer, ve kterém je slyšet "Stop When the Redlights Flash"


Guitar World: Green Day Make The Biggest Move Of Their Career - CZECH

12. října 2012 v 1:43 | Magnumka |  Articles and Interview
Kdyby scany zmizely, přejděte na GDA. Poslední scan tady.

Pozn.- Strach a hnus v Las Vegas - film

GUITAR WORLD

Pop punkeři dělají největší krok ve své kariéře s vydáním tří nových alb: Uno!, Dos! a Tré!. Billie Joe Armstrong vypráví příběh stojící za nejambicióznějším hudebním projektem.
Armstrong a jeho kytarová technika odhaluje kytary a baskytary používané v Green Day.TRIO GRANDE
Green Day dělají nějvětší krok své kariéry s vydáním tří alb
UNO!, DOS!
a
TRÉ!
BILLIE JOE ARMSTRONG
Vypráví příběh stojící za několikaletým nejambicióznějším hudebním projektem.

Autor: Alan Di Perna, Foto: Ros Halfin"Lidi mojí generace vyrostli tak nějak divně,"
Hloubá Billie Joe Amstrong.

"Dřívější generace si připadaly způsobem 'Okay, tady jsem. Byl jsem děcko, ale teď se musím stát zodpovědným mužem nebo ženou.' Ale pro hodně lidí v mém věku je to jiné - moje přátele a lidi mojí krevní skupiny. Nepřipadám si jako dospělý, ale taky si nepřipadám jako dítě. Prostě se poflakuju někde mezi: muž-dítě."

Poku existují nějaká převažující témata pro Uno!, Dos! a Tré! - nadcházející monumentární trio alb Green Day - tak jsou to: divná domělá zóna mezi dospělásckou zodpovědností a chtějí strávit celý svůj život v teenagerském rocku. Set skládající se z 36 písní je silně zabarvený hlavně pubertálním, hlasitým, rychlým a obscénním pop-punkem, který Green Day vydávali o svého průlomového alba z roku 1994, Dookie, anebo jejich dřívějších indie-punkových nahrávek jako 39/Smooth a Kerplunk.
Ale mezi songy jsou i některé z Armstrongových nejvyspělejších písní, ve kterých se odráží 40 letý muž, který -- v polovině devadesátých let figuroval v pop-punkové revoluci, v roce 2004 přišel s obětním mostem mezi punkem a klasickou rockovu operou, napsal některé z nějlepších hymn Americké Apokalypsy, zahrál si v Broadwayské show a prodal miliony nahrávek. Nyní, stejně jako tehdy, pokračuje s nahrávkami a vystupováním se scými dvěma nejlepšími kamarády, už od náctiletosti a stále je ženatý s tou dívkou, do které se zamiloval, když mu bylo 19.
"Myslím si, Ty kráso, dokumentuju své pocity do písní od doby, co mi bylo šestnáct," říká. "A prošel jsem 20-a něco lety jenom zaznamenáváním jak -- těch pocitů, jak se změnily a jak se vyvíjíte z dítěte na ex-dítě, na muže-dítě, nebo jakkoli to chcete nazvat. Uvědomíte si, jak nezralé, možná, pořád jsou některé z vašich pocitů. A někdy vidíte, jak jste se vyvinuli jako jedinci."
Ale nebojte se! Pořád je to ten samý chlápek, který pojmenoval debutové album u majoritního vydavatelství po exkrementu. A říká, že Green Day si užívali celý průběh nahrávání Uno!, Dos! a Tré!. "Celou dobu to byl fakt skvělý pocit," říká Armstrong. "Nepociťovali jsme žádný tlak. Žádné špatné pocity. Nebyly tam žádné překážky."
Armstrong se šourá zpátky do spoleenské místnosti v masivním studiu mimo L.A. Je oblečený v kalsickém street-punkovém stylu: červené ckonversky, černé džíny a triko. Má rozcuchané vlasy, ve stylu Beatles a, po jeho dalším blond období, je zase na černo. V hale je basák Mike Dirnt, který se snaží nacpat do uplých, odvážně pruhovaných kalhot kvůli focení promo fotek k novým albům a vytahuje oblečení z gigantické skříně, čímž dělá v koridoru bordel. Pořád má svoje blond obdbí. Když jsem ho pochválil a kapela se pustila do 36 zabijáckých stop bez jediné známky námahy nebo zapocení, krčí rameny a říká: "No, není to tak těžké. Pro tuhle věc jsme napsali přes 80 melodií!"
Uno!, Dos! a Tré! jsou výsledkem výbuchu kreativity Green Day. Vyvolalo ho hned několik věcí. Za prvé, udělali pevné rozhodnutí a to upustit od vyprávění, rockové opery, což byl formát jejich předchozích dvou alb American Idiot a 21st Century Breakdown. Armstrong zjistil, že je osvobozující nemuset psát písně, které se musí držet dějové linie, nebo být koncepčně stručné. "Rozhodně jsme se o do toho chtěli dostat pryč. Uzavřít kapitolu 21st Century Breakdown a ta éra mi dala svobodu jako songwriterovi, prostě začít považovat hraní hudby zase za srandu a změnit pár věcí. Jestliže tam něco bylo, tak to bylo vědomé úsilí vrátit se zpátky k základům a připravit každý song jednotlivě."
Armstrong měl taky spoustu času i inspirace k napsání nových písní, zatímco se objevil v Broadwayské produkci American Idiot v letech 2010 a 2011. "Být tak dlouho v New Yorku," říká, "úplně jsem propadl této rutině - ráno se vzbudit, dát si kafe, jít na procházku, vrátit se do svého bytu, napsat píseň a pak jít v noci na show. Pak jsem dorazil k divadlu a na jevišti hrál jako šílenec. A mít okolo všechny ty hece, být obklopený celou tou tvořivostí, prostě jsem si nemohl pomoct; začal jsem psát písně."
Když byli zpátky v Oaklandu, v Kalifornii začali Green Day s uspořádáním a strukturováním nového materiálu. "Další věc, kterou jsme věděli byla, že jsme měli asi 30 písní. Takže situace se vyvinula jako 'Co s tím budeme dělat? Je to double album? Děláme tady Sandinistu!?'" Říká Armstrong s odkazem na triple.album He Clash z roku 1980. "Takže jsme si řekli, 'Pojďme udělat tři disky a vydáme to jako jednu nahrávku a nebyla by to sranda, kdybychom to pojmenovali Uno!, Dos' a Tré'!? Je to skoro jako Volume One, Volume Two... způsobem jako Van Halen I a II, nebo Led Zeppelin I a II. Jenom my máme tři a na obal každého z nich dáme vždycky jeden z našich xichtů."


Vtip přibral na váze díky faktu, že na obalu Tré! najdeme bubeníka Green Day, Tré Coola. Billie je na Uno! jako hlavní skladatel, zpěvák a kytarista kapely. Ale čím si nejsme jisti je, jak se cítí Mike s Numero Dos!. "Prvně to začalo jako fór," říká Armstrong, který připouští, že to byl on, kdo jako první přišel se jmény a celým tím nápadem. "Ale čím víc jsme o tom mluvili, tím víc jsme si říkali 'Víš, je to docela chytlavé'."

Kapela, jejich label i jejich management také přišli s nápadem vydat tři CD za sebou, než aby vše vydali najednou, nebo jako set. Uno! vychází 25. září., Dos! 13. listopadu a Tré! vyjde 15. ledna 2013. Je to netradiční krok, ale je více orientovaná na krátké zaostření v digitální éře. Dokonce i na vrcholu nahrávek bylo těžké double a triple alba prodat. A s takovou pozorností na jedinou skladbu, která se dá v těchto dnech stáhnout, by bylo riskantní vydat i single-album. Ale na druhou stranu, představa, že punková kapela udělá rockovou operu byla v roce 2004 taky pěkně šílená.
Každý z těch disků má více či méně vlastní stylistickou atmosféru. Klasičtí Green Day převládají na Uno! vzhledem k tomu, že Dos! je v módu rajcovní garážovky ve stylu vedlejšího projektu Reen Day z roku 2008, Foxboro Hot Tubs. "Je to opravdu ve stylu smrťáckého výletu jako 'Strach a hnus v Las Vegas'," říká Armstrong, "Jako párty co se vymkla kontrole." Tré! je větší směsice. Některé písničky jsou zahloubanější a některé zase nejepičtější co na trilogii je, jsou kompletní a propojené a s troufalými instrumentacemi.

"VŽDYCKY JSME CHTĚLI PSÁT PÍSNĚ, KTERÉ BYCHOM MOHLI HRÁT I PO DVACETI LETECH,"

Armstrong říká, že pop-punkový materiál bylo to první, co se z něho vychrlilo. "Prostě proto, že jsem to dělal tak dlouho a mám tenhle styl hudby rád. Teď je to prostě v mojí DNA. Na poslední nahrávce jsem se od ní natolik odvrátil, až mě to tak trochu dohnalo k šílenství. Ale poslední nahrávka má song s názvem 'Murder City',která je přímým punk-rockovým songem Green Day a stal se z něj můj nejoblíbenější song na tomto albu."
"Takže s novým materiálem se tenhle typ věcí prostě nějak semlel. Myslím, že první písně, které byly napsané byly 'Stay The Night,' 'Nuclear Family' a 'Carpe Diem'. Takže takhle se ten power-pop objevil. A pak jsme si říkali 'Kluci, žádný balady. Prostě napíšem rock and roll!' A pak se najednou zjevilo 'Oh Love'. Není to skutečná balada, ale není to ani power-popová písnička. Je silná, ale pomalejší a má rytmus. Je to něco, co jsme nikdy předtím ještě neudělali a zároveň je poměrně epická."
Jak už to dopadá, song doplnil skvělé album o dvanácti písních - elegantní protiklad k pop-punkovému chaosu, který přišel předtím a muzikálovými rysy, které ukazují cestu k některému z materiálu na dvou po sobě jdoucích CD. Pro doplnění stylové podstaty Una! měl také Armstrong jasnou představu o zvuku kytary, který chtěl a o celkovém výrobním postupu, ve kterém chtěl pokračovat.
"Fakt jsem chtěl, aby tahle nahrávka měla zvuk klasických Green Day, ale taky jsem chtěl zavést nové prvky různých kytarových zvuků - čistější tóny - a mikráky v místnosti rozmítné tak, že můžete zaznamenat skutečnou sílu repráků která se šíří vzduchem, přidá to zvuku tu live příchuť. Je to trochu i kytarový zvuk typu AC/DC, kde je opravdu silný, ale co to vlastně posloucháte je čistý tón kytary."
Tento přístup 'live ve studiu' byl usnadněn tím, že Green Day měli nacvičené skladby na stejném vybavení na kterém je nahráli - ve svém vlastním, v Jingletownu v Oaklandu. Dříve neslo název Studio 880, ale později bylo obdařeno novým názvem a taky Neve mixážním pultem. V tomto období kapela přizvala taky svého dlouholetého live kytaristu Jasona Whita.


"Byl tam s náma celou dobu," říká Armstrong. "Hraje s námi více než 10 let, takže jsme si pomysleli: 'Pojďme ho přibrat a udělejme z něj čtvrtého člena kapely. Mohl by být Cuatro. ' Takže během všech rytmických skladeb hraje on z pravéhoa já z levého repráku. Přidal pravdu skvělý prvek, protože má vážně uhlazený druh hraní, zatímco já jsem rázovitější. Přizpůsobuje se tomu co dělám, jenom tomu dodává svoje vibrace."
Dlouholetý producent Rob Cavallo kapelu také povzbudil s live zvukem studia. "Když k nám Rob přišel zatímco jsme jamovali," líčí Armstrong, "spustil: 'Takhle by měla ta nahrávka znít. Mělo by to znít tak, jako byste tady v té místosi jammovali.'"
Cavallo byl producentem Green Day už od Dookie (ačkoli jeho účast na Warning z roku 2000 byla minimální). Ale od skupiny v době nahrávání 21st Century Breakdown odpadl, producentem tohoto alba je Butch Vig. Tak jak se Cavallo vrátil zpět do centra dění?
"Omluvou," říká Armstrong s kamennou tváří před tím, než se začne smát. "Jen chtěl napravit pár věcí. Po American Idiot jsme měli dost zvláštní vztah. Vážně netuším proč. A myslím si, že to neví ani on. Prostě se to na chvíli zhoršilo. Ale znovu jsme spolu začali mluvit a řekl, jak moc chce znovu nahrávat. Začal jsem mu teda znovu přehrávat dema a tak se dostal zpět do sedla. Byl to jenom pomalý proces znovuobnovení přátelství a vztahu.


TEĎ JE TO OSOBNÍ

Ještě jedna věc pomohla Green Day vrátit se do pop-punkového režimu: během turné 21st Century Breakdown hráli písně ze svých prvních dvou alb 39/Smooth a Kerplunk.
"Na našem posledním turné jsme hráli hodně starých písní jako jsou 'Who Wrote Holden Caulfield?' nebo 'One For The Razorbacks.' Byla to fakt zábava. A někdy, když jste uprostřed písně si řeknete 'Ježiš, vzpomínám si, o kom byla tahle píseň. Vzpomínám si, jak jsem se tehdy cítil. Jak moc je to teď pro mě důležité? Můžete se do toho úplně ponořit a ztrati se v tom a vystupujete s tím před 10 000 lidmi nebo tak nějak. Je to cesta k návratu. Myslím, že jsme to byli ochotni udělat i před posledním turné, ale pak jsme začali tyhle písničky přenášet dovnitř. Vždycky jsme chtěli psát písničky, které budeme moct zahrát i o dvacet let později, stejně jako jsou schopni Rolling Stones zahrát '19th Nervous Breakdown' a podobný materiál.
Uno!, Dos! a Tré! zaplavují písně, které odkazují na punk-rock, který byl okolo Armstronga jako dítěte, když vyrůstal v Berkeley, v Kalifornské silně zpolitizované hardcore scéně Gilman Street. Nové album se celkově nese v náladě adolescentního popu, který je zmírněn toužebnými nostalgickými poznámkami, jenž se promítají v melodiích některých z nejupřímnějších autobiografických písní, které kdy Armstrong napsal.
"X-Kid" z Tré! je o sebevraždě blízkého Amrstrongova přítele. "Opravdu se do toho nechci dostat," říká. "Je to příliš těžké." A "Carpe Diem" z Uno! je také pronásledováno náznaky smrtelnosti. "Ta píseň je o žití právě teď. Myslím, že čím jste starší, tím více oceníte váš čas na téhlé planetě."
Pojďme na něco veselejšího, "Sweet 16" je nestoudný love song pro Armstrongovu ženu Adrienne, kterou napsal jako dárek k 16. výročí páru. Potkali se během jednoho z prvních van turné Green Day, zatímco ona studovala na Minnessotské Univerzitě. V té době bylo Arsmtrongovi 18 a jí 20. Byla to láska na první pohled, ačkoliv jim chvíli tvralo, než vše mohli realizovat v plné míře.
"'Sweet 16' je o tom, být ve vztahu opravdu hodně dlouhou dobu. První verš jse o mém vztahu s Adrienne, když jsme se poprvé setkali. A druhý verš je o našem vztahu teď. A jak čas ubíhá je to trochu jako 'Wow, pořád jsme tady a pořád spolu.'"
Snad více překvapující je píseň "Amanda" z Tré!. Odkazuje na krátký vztah mezi Armstrongem a militantní feministickou punk-rockovou dívkou, jejíž jméno je Amanda, v dobách Gilman Street. Rozešla se s ním a od té doby straší v práci Green Day, i když obvykle zahalená ve zbeletrizovaných postavách. Byla inspirací pro mega hit Green Day "Good Riddance (Time of Your Life)" a také tvořila výchozí bod pro postavu Whatsername z 21st Century Breakdown.
"Jop, je tam," uznává Armstrong "a je tam celou tu dobu i v písních jako je 'Stuart and the Avenue' [z Insomniac]. Je to stará známá, sahající do taaaaak dávné doby - něco jako opakující se sen. Tu a tam se objevuje v různých písních, ať jsou hořké, nebo hořkosladké. Napsal jsem píseň 'Amanda' z pohledu 'Okay, teď, když už jsme dospěli..' Má děti a manžela a já mám taky rodinu. A tak se jí tím prostě ptám na otázky 'Jak se máš? Jak jde život? Takhle se mám já.' Měli jsme možnost se znovu spojit a trochu si popovídat. A o to šlo.
Vzpomnky z Gilman Street jsou však promítnuty v tak trochu popovém "Rusty James" z Uno!. "Song má název po jedné postavě z knihy Rumble Fish," vysvětluje Armstrong. "A píseň sama o sobě je o mé staré punk-rockové scéně, kteří to přežili - původníc spouštěčích této scény a o tom, jak někteří z nich nedostáli svým slibům a stali se z nich jen ti co ukazují prstem. A pak zmizeli. A z toho mám pocit jako... Green Day, my jsme tady pořád. Kde jste? Co se stalo se všemi těmi hodnotami, které jste vyhazovali na stůl? Teď jste pryč. Všechny věci, o kterých jste lidem říkali, že mají bojovat, vy už za ně nebojujete. Takže je to pravděpodobně jedna z nejvíce hořkých písní, kterou jsme napsal."


Ale Armstrong samozřejmě pořád bojuje, napsal dvě politicky nejprozíravější rockové alba prvního desetiletí nového století, American Idiot a 21st Century Breakdown. A zatímco Uno!, Dos! a Tré! jsou jistě méně politicky zaměřená, je na druhém albu píseň "99 Revolutions," která oslavuje hnutí Occupy.
"Moje vize o hnutí Occupy jde přes levicové radikály. Myslím, že 99 procent jsou všichni od policajtů, přes hasiče a zdravotní sestry, učitele až po ztracené lidi v mé vlastní rodině. Moje mamka pracovala celý život v restauraci. Taťka byl řidič nákaďáku. Můj brácha dělá instalatéra. Takže si myslím, že mám opravdu velkou představu o tom, kdo patří mezi 99 procent. V téhle skladbě se dotýkám mého vlastního pozadí pracující třídy a pak přemýšlím o tom, co je a co není spravedlivé. A o tom, jak by to jedno procento mělo být více zdaněno, o tom, že bychom měli mít bezplatnou zdravotní péči, vybudovat infrastrukturu škol a mostů a opravit silnice. A taky o tom, že kdybychom to udělali, bylo by pro lidi více práce."
"A pak je zajímavé vidět některé lidi z Tea Party. Je to jako - Vy to nechápete: jste toho součástí. Přímo vás to ovlivňuje. S bezplatnou zdravotní péčí budete schopni založit si svůj vlastní podnik. Pokud onemocníte, nemusíte se starat o placení některých účtů, nebo se vypořádat s nějakou zasranou zkorumpovanou pojišťovnou. Můžete být více nezávislí a můžete mít více toho, co vás teď míjí a být trochu více se svou rodinou."
Zatímco Armstrong obecně hnutí Occupy podporuje, některé z prostestů v jeho rodném městě, Oklandu, jsou moc důrazné a je kritický vůči militantním účastníkům, kteří vybili okna malých místních podniků. "Je to jako - Rozbíjíte prodejny v Oaklandu?" pokračuje: "Nemá Oakland dost problémů i bez toho? Ale jádro hnutí... je tam pár chytrých lidí, kteří vše tlačí správným směrem."


HODNOCENÍ F PRO...

Na druhé straně spektra psaní písní, Dos! je prostopášné, společensky nezodpovědné rockování jako "Fuck Time." Není pochyb o tom, co měl Armstrong na mysli, když píseň zabrousí do rock and rollového refrénu s řádkem: "Oh baby, baby, it's fuck time!"
"Původně to měla být píseň Foxboro Hot Tubs. Ale líbila se nám natolik, že jsme si řekli 'Proč bychom ji měli promrhat? Je to velký, vtipný, hloupý song. Nic neznamená; přijde a řekne to. Hodně rock and rollových písní jako "Tutti Frutti" od Little Richard, nebo některé z prvotních písní Elvise s sebou nesou sex. Vždyť i samotný výraz rock and roll: rockin' and rollin'-no, to znamená šukat. Tak proč to neříct? Takže do toho.'"
A jsou tady další ctnosti, Uno!, Dos! a Tré! určitě vytvořilo další rekord za největší počet oplzlostí v jedné skladbě na albech Green Day. "Nejsi první, kdo na to poukazuje," směje se Armstrong. "Vzniklo to úplnou náhodou."
Jediné, co je víc bez zábran než některé texty na těchto tří albech jsou Armstrongova kytarová sóla. Je tam jen málo melodií, ke kterým se nemusí dostat násilím bouřlivě spáchaným na šesti strunách.
"Jo, takové srance jsem nevypouštěl od roku 1991, od Kerplunku. Když jsem dělal kytarová sóla na posledních dvou albech, chtěl jsem dělat věci co by byly vkusnější. Ale tentokrát jsem na to hodil bobek a dělal jsem to, o co si song říkal, je to rock a vytváří párty atmosféru. Taky to předvádí co můžu dělat a šel jsem do toho."


Armstrongovo kytarové sólo v "Makeout Party" z Dos! dosahuje stupně dospívajícího cucku, což nebylo slyšet od dob prvních indie-punkových skladeb Green Day jako jsou "Dry Ice" z jejich EP z roku 1990, 1000 Hours. "Trochu to směřuje k Jimmymu Page," říká Armstrong o sólu "Makeout Party." "Způsob, jakým Page hraje kytarové sóla ve chvíli, kdy se dostává k rychlejším věcem, zní to skoro nedbale, stejně jako některé kytaové sóla z Led Zeppelin II. Takže jsem se rozhodl pro takový způsob - hrát to nečistě, lehce bluesově, ale zároveň tam je taky trochu mně."
Tenhle druh práce s kytarou nebyl pro Armstronga ze začátku jednoduchý. "Bylo těžké dostat se znovu do tohohle režimu. Ale pak jsem se to začal dělat častěji. A Mike opravdu řekl 'No do prdele, jdi do toho chlape! Jen do toho!'"
Přes všechnu Armstrongovu preciznost jako songwritera i mluvčího zůstávají Green Day kapelou s rovnocenným partnerstvím. Rovnostářský Gilman Street a jeho mocenská struktura žije stále ve vnitřní dynamice kapely. Armstrong se přesouvá ke svým spoluhráčům snad během všech hudebních záležitostech. Dokonce váhá nad tím, jestli hrát nebo nehrát novou píseň pro jeho ženu, než ji předvede Mikovi s Trém.
"Nechci naštvat kapelu. Mohli by namítat 'Proč hraješ píseň pro někoho jiného před tím, než si ji poslechnem?'"
Člověk se diví, jak je možné získat od Tré Coola jakýkoliv vážný komentář k hudbě, když se to zdá, že je pořád v plně vtipálkovském módu.
"Jo, Tré hodně šaškuje a říká spoustu hodně bláznivých věcí," přitaká Armstrong. "Mám ho kvůli tomu hrozně rád, je to prostě jedna jeho část. Ale jakmile je za bicí sestavou, je naprosto soustředěný a ve svém živlu. Myslím si, že je to jeden z nejlepších bubeníků. Jeho povaha je v jeho bubnování. Je to jako u některých zpěváků, kdy jejich hlas při mluvě zní stejně jako při zpívání. Je to autentické."
"A myslím si, že u Mika je to to samé, ale jako u basáka. Taky se fakt soustředí. A já melodie jeho basy naprosto miluju. Na těchto nahrávkách je v mnoha směrech tajná zbraň, protože ten zvuk kytar vytvořil perfektní prostředí právě pro jeho basu."
Dirnt byl taky motivátorem pro song plný klení, "Kill the DJ" z alba Uno!. "Mike po mě chtěl, abych napsal nco ve stylu four-on-the-floor. Něco jako 'Heart of Glass' od Gang of Four Blondes, skoro disko song. S věcmi tohoto stylu nemám žádné zkušenosti, možná tak mimo Clash. Takže jsem napsal tenhle song, prostě se mi líbila ta ironie napsat taneční song, který říká 'zabijte DJe'."
Ale Armstrong popírá, že by píseň byla jakýmsi druhem komentáře současné hudební scény a převaze superhvězdných DJů, jako jsou Skrillex a Deadmau$. "Ne, vůbec," říká. "Doufám, že to někdo z těch lidí zremixuje! Myslím si, že ten řádek 'kill the DJ' je jako sebrat všechny stanoviska, které dostanete kdy budete v dnenší době sledovat televizi - něco od Billa Marhera po Billa O'Reillyho: války kultur a všechno tohle; neustálý šum, který k vám nepřestává přicházet. A tady je ten okamžik, kdy prostě řeknete: 'Drž hubu!' Což mě vede k 'Dej mi kurva pokoj.' A song má taky párty vibrace, které vás vedou k pocitu, že jsou všichni naráz narvaní v koupelně a společně si dávaj kokain."


VŠECHNY ZÍTŘEJŠÍ PÁRTY

Poslední song na druhém albu stojí v ostrém kontrastu se stylem "párty mimo kontrolu" předchozích písní. S názvem "Amy" se jedná o post poctu Amy Winehouse. "Viděl jsem video, ve kterém zpívala a hrála na kytaru a to mě inspiroval k napsání téhle písně, něco ve stylu kondolování upřímné soustrasti."


A o "Amy" Armstrong říká, že slouží jako úvod k první stopě na Tré!. "Brutal Love" je spalující R&B balada ve stylu pozdějších Otis Redding. Je to píseň, která ukazuje pozoruhodný rozsah Green Day. Jen málo, jestli vůbec nějací, z jejich pop-punkových vrstevníků by mohlo vytáhnout něco podobného, kompletku s troubící hitparádou ze Stax Records v rozkvětu, nic míň.
"V minulosti jsme troubili nebo nebo používali smyčcové nástroje a osoba, která dělala orchestraci musela upravit melodie zevnitř se všemi kytarami a pokusit se to udělat tak, aby to bylo slyšitelné," říká Amrstrong. "Ale když jsem mluvil s Tomem Kittem, který dělal úpravy na všech třech kouscích, řekl jsem mu 'Nechávám ti volnou ruku, takže můžeš dělat co chceš'. Takže sepsal všechny úpravy jen pro holé vokály a kytarové části. Tímhle vykouzlil to napětí v "Brutal Love," což tomu dodává ten pocit Otise Reddinga."
Jestliže je Uno! disk, který nejvíc osloví fanoušky Dookie, Tré! pravděpodobně dostane své ano od těch, kteří dávají přednost American Idiot a 21st Century Breakdown. Posledné CD trilogie končí "The Forgotten," baladou na klavír, kterou bohatě velebí smyčce.
Jistě, nestává se každý den, aby kapela udělala tři alba nové hudby. K zapamatování si této příležitosti připravují Green Day dokument o nahrávání alb. "Moc se mi líbí některé valivé dokumenty, jako je Sprout, Seedling a One Californian Day," vysvětluje Armstrong. "Chtěli jsme udělat takový film, zachytit ducha a životní styl kapely. Nechtěli jsme něco jako že si sednem a budem mluvit, zatímco na obrazovce bude jen náš xicht. Takže za naším filmem opravdu není přběh; je to spíš o tom, jak to šlo, když jsme dělali album. Měli jsme pirátskou rádiovou stanici a postavili jsme skate rampu. Je tam jízda a my jak jammujem a samozřejmě v průběhu celé stopáže hrajem. Chtěli jsme udělat něco, co bude vypadat dobře, v mnoha ohledech skoro umělecký dokumentární film."
Mezitím svět čeká na další filmovou verzi, film American Idiot, ve kterém si pravděpodobně střihne roli i Armstrong. "Na tom všem se teď pracuje. Vytváření filmu je hrozně dlouhý proces. Myslím, že bych ve filmu mohl hrát Saint Jimmyho. Mluvilo se o tom. Skvělá věc byla, zahrát si to prvně na stage v divadle a nebýt hned před kamerou. Ale jako herec mám své mouchy, takže jsem svou průbojnost ohledně této události trochu omezil. Chci se o tom víc naučit, naučit se od mých přátel co jsou herci. To je rozpoložení, ve kterém se teď nacházím, jen si kladu otázky. Začnu se do toho víc a víc dostávat poté, co zrealizujeme tuhle divokou cestu."
"Divokou cestou" je myšlen maraton Green Day přichystaný pro turné Uno!, Dos! a Tré!, které začná v srpnu. "Díváme se po čemkoliv, o hraní na festivalech a v arénách a klubech až po divadla. Chceme naši produkci navrhnout tak, abychom byli schopni zahrát v různých druzích budov. Už se nemůžu dočkat. Jsme v bodě, kdy prostě pořád jen mluvíme o naší nové nahrávce a teď chci jít prostě tam ven a zahrát nový materiál."
Ale je tady ještě jedna poslední věc, kterou je třeba o Green Day říct, punková kapela z Gilman Street se stala jednou z nejvyznamnějších rock and rollových kapel 21. století. "Je to divné když se mě lidi ptají 'Jste poád punková kapela?' J8 nevím! Nevím jestli jsme vůbec kdy byli skutečná punková kapela už když jsme začínali, potože jsme vždycky milovali melodii. Nikdy jsme nebyli jako Minor Threat. Mám rád Minor Threat, ale nikdy jsem nechtěl být jako oni. Moje oblíbené kapely jsou např. Undertones, Generation X a Ramones. Ramones psali melodie jako Beach Boys. Takže, je to punk? A některé pozdější nahrávky Clash - myslíte si, že je to punk? Song jako 'Bankrobber': je to punková píseň? Je to staré reggae! Vždycky jsem měl rád power pop a snažil jsem se to postrčit kupředu, vidět, jak daleko bych to mohl vzít, aby byl ještě silnější. Mám pocit, že pokračujeme v tradici rock and rollu a ppunk rocku a děláme to lépe. Myslím, že jsem trochu zaujatý, ale..."


Guitar World: Green Day Make The Biggest Move Of Their Career - CZECH (part 2)

12. října 2012 v 1:43 | Magnumka |  Articles and Interview
Poslední scan k článku z Guitar World. Předchozí část tady.

Týká se použitých nástrojů a vybavení, v tom se moc nevyznám, tak doufám, že to není úplně blbě...

Pozn.- mikrofony do místností - mikrofony rozmístěné po celém studiu

TRIPLE HRA
Kytary a zesilovače Una!, Dos! a Tré!

Autor: Alan Di Perna
Foto: Chris Dugan

Mezi názvy na Uno!, Dos! a Tré' nenajdete Floyda, Baby Girl, ani Weapon. Přesto každý z nich neocenitelně přispívají k nové triogii Green Day.
Floyd je milovaná 1956 Gibson Les Paul Junior Billieho Joe Armstronga, Baby Girl je jeho 1965 Gretch Double Anniversary a Weapon je Fender Precision Bass Mika Dirnta. Obě, Floyd a Weapon, se staly ikonickými nástroji. První se stala podkladem pro signovaný model kytary Billieho Joe Armstronga a druhá je základem pro Mikovu signovanou verzi baskytary.
Ale to jsou jen tři z mnoha použitých nástrojů na albech. Floyd je vlajkovou lodí v šiku Les paul Juniorek, které Billie Joe v průběhu let nasbíral, přičem se do těchto nástrojů zamiloval během období Warning v roce 2000. Má impozantní sbírku historických modelů z padesátých let, stejně tak i moderní re-edice, z nichž jsou mnohé rytmickými kytarami pro Uno!, Dos! a Tré!.
Všechny tyto rytmické skladby byly nahrány stylem 'live ve studiu' Billiem Joe a pomocným kytaristou Jasonem Whitem. Křupání vychází z P-90 z Billieho Juniorek, White hraje nejčastěji na double-cutaway 1959 Gibson Les Paul Special, která je taky vybavená P-90.
Princip zesilovačů pro rytmické sklaby mají 90-wattové hlavy, které sestavil Bill Schneider a kytarový technik Andrew Hans Buscher z částí Mojotone. "Je to naše přojetí Marshall JM 45 a Vox AC30," říká Buscher.
"Naše koncepce vychází z jedné soupravy Mojotone, pak jsme všechno rozebrali a udělali si vlastní verzi."
Rytmické části nebyly zdvojeny, natož ztrojnásobeny - jen jedna pro Armstronga a pro Whita. A bez efektů. Velkolepý zvuk, čistý tón dvou suverénních rock and rollových hráčů se skvělými kytarami a zesilovači se hýří okolo velké, doře navržené místnosti v Jingletone Studios.
"Způsob, jakým jsme to udělali byl, že jsme poslali kapelu do místnosti a umístili zesilovače jako kdybychom chystali live vystoupení," vysvětluje Schneider. "A pak jsme všude dali mikrofony. Všude po té místnosti byly mikráky. A pro každý song jsme nahrávali na všechny mikrofony, aby byl zvuk z písně do písně konzistentní. Bylo to jako mikrofony do místností ze 60. nebo 70. let. A většina z toho, co v těchto písních slyšíte nejsou záznamy z mikrofonu - jsou to mikrofony do místností.
Ohromný podíl kytarových sól na těchto třech albech nahrál Armstrong. Uno!, Dos!, Tré! obsahují velké množství skvělých kytarových sól v různých stylech surového rocku a vražedných tonů. Například super-přecpané sólo v songu "Troublemaker" z alba Uno! je určitě něco, co jsme ještě od Armstronga neslyšeli. "Jo, to byl model Gretsch Brian Setzer Hotrod," říká. "je to hrané u kobylky pak je to zkreslené do hřejivého zvuku ve stylu "American Woman."
Frontman Green Day nemá žádné výčitky s odkazem na klasický tonální odkaz Seventies Guess Who. Taky používá rekvizity modelu Setzer Hotrod. "Ta kytara ja úžasná! Nejsem obvykle pro signované modely kytar, ale tahle je opravdu dobrá."
Další kytary používané pro sóla jsou Armstrongovy 1959 Gibson Les Paul Junior a výše uvedená 1965 Gretsch Double Anniversary. "Taky jsme použili pár kytar Danelectro," dodává Armstrong, "písním jako 'Sweet 16' dodávají ty správné vibrace." Další zesilovače použité pro tuto sezónu zahrnují i Whitovy handwiredové Vox AC30 (hlava a zásobník), Divided ze 13 zesilovačů a Seventies Marshall s názvem "Texas Marshall". To vše z důvodů, které jsou známy pouze Green Day a jejich týmu.
Zatímco White je hlavně u rytmické kytary, i on hraje na několik různých kytar, včetně Gibson Les Paul a Danelectro a taky Sixties Harmony Rocket.
Pokud jde o Mika Dirnta, hraje na Weapon a různé signované modely Fender Mike Dirnt Precision Basses - přes hlavy a kabely Fender Super Bassman. Signované baskytary jsou založeny na historickém designu Fender 1951 Precision Bass, které mají deskovité tělo a kolíky ve stylu Relecaster. Během turné Uno!, Dos! Tré! bude Mike používat zesilovače Super Bassman.
"Mikovo hraní na té nové nahrávce fakt vyniká," říká Billie Joe. "Zvuk kytary není o tom stylu moderního zvuku Marshallu, takže to dělá místnost pro jeho basu perfektní."
Jedna legendární kytara však na nových albech Green Day nebude k slyšení, Blue, Fernandes Stratocaster, na kterou Armstrong hrál jako teenager na prvních albech Green Day. Armstrong stále tenhle historický nástroj používá live, "obvykle uprostřed show," říká Schneider. "Vytáhneme ji na pár setů během každého turné. Uprostřed show je obvykle dost spocený, takže veškeré snímače jsou pěkně propocené. Namočí se a ta vlhkost se dostane dovnitř. jednoduše můžete říct, kdy je potřeba je vyměnit."


Interview with BJA from The Voice for the battle rounds

11. října 2012 v 21:46 | Magnumka |  Videos and Music
Rozhovor s Billiem o jeho roli v The Voice. Tady se můžete podívat na data vysílaných dílů.Green Day announced to headline Pinkpop Fest and Werchter in 2013

10. října 2012 v 20:33 | Magnumka |  Tour and Concerts
Green Day pokračují v ohlašování dalších a dalších dat turné a dneska jsou tady rovnou dvě:

Kluci byli ohlášeni jako headlineři Pinkpop Festivalu v Nizozemí. Budou špičkou třetí, tedy poslední noci - v neděli 16. června 2013.
Na Pinkpop Festu byli jako headlineři naposledy v roce 2010 s turné k albu 21st Century Breakdown.

No a druhá show o které je řeč je Rockwerchter 2013 v Belgii v úterý 4. července, kde jsou Greeni taky jako headlineři.

Jak vypadají data turné se můžete podívat tady.Dos! Converse

10. října 2012 v 20:23 | Magnumka |  Stores
Před pár týdny jsem psala o tom, že značka Converse dala do prodeje boty s motivem Uno!. Teď jsou k mání i boty s motivem Dos! a možná že by vás mohlo zajímat, že jsou levnější, než ty první... a to o CELÝ CENT! No neberte to! :D

Conversky Dos! stojí $59.99 což je na naše asi 1 150 Kč, můžete si tam objednat i ty Uno!.

Jsou potvrzeny i kecky Tré!. Všechny troje jsou vyráběny v omezeném počtu a bohužel mám pocit, že mi CarolC říkala něco o tom, že z uvedených stránek nelze objednat zboží jinam než do USA.

BBC's Interview with Mike

9. října 2012 v 21:41 | Magnumka |  Articles and Interview
Bohužel nemám čas si poslechnout rozhovor BBC One s Mikem, takže vám tady jneom přeložím to, co vypsali na GDA.

OK, takže jedná se o první rozhovor od doby, co si Greeni udělali kvůli Billieho léčbě pauzu.

Zane Lowe se zeptal na Billieho:

 • "Byly tady náznaky ze kterých se dalo něco větřit. Nespali jsme celou věčnost a Billieho chytlo to nejhorší, protože navíc prochází vlastním bojem. Byli jsme tam s ním, ale jediné co můžete je se s tím vyporádat po svém.
  ...
  Když jsme byli mimo turné, nejdůležitější věcí pro mě byl život mého přítele. Myslím si, že to je to, kde teď jsme. Myslím, že jsme si to namířili správným směrem."


Dál se Zane zeptal, jak se kapela a rodiny dívají na to, co se stalo na iHeartRadio:
 • "Museli jsme upřednostnit života nšeho kamaráda přede vším ostatním, sešlápnout bzrdy a zrušit všechno, co na jsme měli vlítnout. Je tady spousta věcí, které byly zrušeny a hodně hledání klidu v duši, potože poté, co jsme se vrátili domů jsme nevěděli co sami se sebou dělat. Jsem si jistý, že to měl Billie hodně drsné a kontakt mezi námi všemi byl naprosto minimání... Je to opravdu těžký proces."

Napětí ze všech vzestupů a pádů, které kapela během své kariéry zažila:
 • "Bavil jsem se se svým cvokařem a on mi řekl: 'Od American Idiot jste si nedali pauzu." a já mu odpověděl 'Ou, wow, myslím, že máte pravdu.' A je to zvláštní, protože tohle je pravděpodobně nejdelší čas, co jsme se neviděli, protože, víte, že bych neviděl Billieho několik týdnů se nestalo, nevím... 20 let. Takže je to nepříjemná situace ve které teď jsme. Ale víte co, zastrčíme to někam do spodního šuplíku, dotsanem se přes to. Kliky, modlitby a vitamíny, jak vždycky říkám, a dostanem se přes to."
  ...
  Pořád jsme připravení na další etapu. Já a Tré zůstáváme zdraví a připravení. Jsem nadšený."


Takže to je prozatím všechno, zítra na to vlítnu a jeslti z toho pdpolsechnu něco co vám budu muset sdělit tak sdělím. Pokud chete, poslechntěte si rozhovor i vy na GDA.

Green Day cancel appearance at VooDoo Fest Experience

9. října 2012 v 12:22 | Magnumka |  Tour and Concerts
Green Day zrušili svou účast na VooDoo Fest Experience v New Orleans, na kterém se měli objevit 27. října. Média se Trého na tuhle událost zeptali a ten jim odpověděl:

 • "Rušení show je něco, co děláme jen vyjímečně. Niky nechceme zklamat naše fanoušky a jsme vděční všem z vás, kteří naskytlou situaci chápete."

Takže rušení vystoupení pokračuje. Tak kdo ví jestli je to kvůli tomu, že Billie ještě není úplně OK, že se necítí anebo kvůli tomu, že by je snad festival odmítnul? Myslím, že si spíš Billie chce dát ještě pauzu.


Teď trochu mimo mísu - Někdo z vás mi psal ohledně slíbeného překladu - bude až bude. Bohužel mám od rána do večera školu a pak už se jaksi na překládání nesoustředím a překlad by nebyl nic moc. Každopádně už mi chybí jen poslední dva scany, takže bych to během středy snad mohla dodělat.
A co se týče Mikova rozhovoru, budu se snažit si nad to sednou taky co nejdřív - na GDa už jsou úryvky psané, takže ty se tu objeví večer a zbytek uvidíme..

First Dos!'s single: "Stray Heart"

8. října 2012 v 21:12 | Magnumka |  Videos and Music
Prvním single alba Dos! je song "Stray Heart." V Británii ho před chvílí odvysílal Zane Lowe ve svém pořadu na BBC One (ten pořad kde Greeni udělali před nějakou dobou rozhovor a pouštěli nové songy).

Song si můžete poslechnout na GDA, kde mají v jednom příspěvku i celý rozhvor s Mikem. Taky tam najdete odkaz na text.

- Rozhovor je prej přes telefon a jde mu špatně rozumět. Pokud zítra nebudu úplně mrtvá, což asi budu bo zase dorazím až večer, tak si to poslechnu a alespoň stručně napíšu o čem Mike mluvil. No a pokud ne zítra, tak ve středu snad určitě :)

NBC's The Voice

8. října 2012 v 20:04 | Magnumka |  Videos and Music
V létě jsme se dozvěděli o tom, že se z Billieho stal poradce pro tým Christiy Aguilery v pořadu The Voice. Show už se dostala do bodu, kdy mají týmy vybrané své členy a začíná se s koly soubojů, tzn. že předtočené díly s Billiem přichází na řadu.

Billie prý během své role v pořadu pomohl Chritině ukrást člena jiného týmu :D Tady je náhled toho, co se bude v následujících dílech dít.

NBC taky udělalo krátký rozhovor s Billiem o The Voice ale i o trilogii. Video bohužel nejde vložit, takže mrkněte na GDA - ano mrkněte, moderátorka řekně Uno, Dos, Trés s normálním r což Billie řekne, že se mu fat líbí :D

GreenDay.com taky zveřejnili data, kdy se v dílech Billie Joe objeví. Doufám že se nebudete zlobit když nechám popisky v aj:

 • 8. října - díl 310 - 1. battle (2 hodiny) (20:00 - 22:00)
 • 9. října - díl 311 - 2. battle (1 hodina) (20:00 - 21:00)
 • 15. října - díl 312 - 3. battle (2 hodiny) (20:00 - 22:00)
 • 16. října - díl 313 - 4. battle (1 hodina) (20:00 - 21:00)
 • 22. října - díl 314 - 5. battle (1 hodina) (20:00 - 21:00)
 • 23. října - díl 315 - 6. battle (1 hodina) (20:00 - 21:00)

A my co nemáme NBC musíme počkat, než to bude na YT..

20 Minutes of Green Day's performance at the Summer Sonic Festival

7. října 2012 v 19:21 | Magnumka |  Videos and Music
Green Day své turné k trilogii začali hraním na festivalech. Jeden z nich byl Summer Sonic Festival v Japonsku, který proběhl v srpnu. Tady je možnost shlédnout 20 minut z téhle show (Let Yourself Go, Stay the Night, Oh Love, Basket Case):


Total Guitar

6. října 2012 v 22:22 | Magnumka |  Articles and Interview
Máme tady další rozhovor s Billiem. Tentokrát v časopise Total Guitar, článek by se měl týkat vybavení, které kluci použili při nahrávání trilogie, Billie se tam rozpovídá o sólech a tak dále..

Překlad se tady objeví.. teď mám ještě pořád rozpřekládaný Guitar World, včera jsem s tím konečně pohla, dám se do toho ještě dneska a zítra večer a když se zadaří tak během týdne (možná už zítra) by se tady mohl objevit. Tenhle článek tak dlouhý nebude, takže snad příští víkend :)

Zatím mrkněte na scany na GDA.

Green Day: Live At Irving Plaza (part 2)

5. října 2012 v 23:06 | Magnumka |  Videos and Music
Green Day zveřejnili druhou část koncertu z Irving Plaza. V této části můžete slyšet nový song z Dos! "Stop When The Redlights Flash." První část najdete tady.


Green Day - Troublemaker

5. října 2012 v 20:28 | Magnumka |  Videos and Music
Další video od Green Day - Troublemaker. Je ve stylu Nuclear Family a Stay the Night, takže video ze studia:


Green Day's 'The Forgotten' will be on Twilight soundtrack

5. října 2012 v 20:27 | Magnumka |  Videos and Music
Na Yahoo! Music bylo oznámeno, že píseň Green Day "The Forgotten" bude na soundtracku k filmu Twilight: Breaking Dawn Part 2. Takže pokud patříte k fandům Stmívání, máte o důvod víc se na to těšit.. Celý setlist k tomuto soundtracku najdete tady.

Mike v článku říká:

 • "Když se nás zeptali, jestli by nás mohli zahrnout do soundtracku 'Stmívání: Rozbřesk - 2. část' ochotně jsme souhlasili, protože tyhle filmy jsou šíleným kulturním fenoménem a vždycky jsme byli ohromeni tím, jak jsou soundtracky k 'Twilight' pečlivě propracované."
The Forgotten bude na albu Tré

Norrkoping, Sweden

5. října 2012 v 20:11 | Magnumka |  Tour and Concerts
Green Day oznámili další datum na svém turné po Evropě. Koncert bude 28. června na Bravalla Festival, který se koná v Norrkopingu ve Švédsku.
Lístky už jsou dostupné a pokud tam někdo z vás plánuje jet, tak si kupte lístek na správné datum - pátek, 28.6.

Celý seznam turné najdete tady.