Articles about released 21st CB album - CZECH (2009)

18. září 2011 v 17:54 | Magnumka |  Articles and Interview
Článek přeložen z MTV.com

GREEN DAY O 21st CENTURY BREAKDOWN: "JSME SCHOPNÍ DĚLAT COKOLI"
"JEN JSME SE CHTĚLI VYVÍJET PŘIROZENĚ," ŘÍKÁ FRONTMAN BILLIE JOE ARMSTRONG O NOVÉM LP.
Původní autor: James Montgomery s reportáží Kima Stolze
Za 15 let - od té doby, co frontman Billie Joe Armstrong vložil do videoklipu "Longview" opici - byli kreditováni (a někdy i proklínáni) za přivedení power-punku do mainstreamu. Díky třem jednoduchým akordům a spoustě sprostých úšklebků, prodali miliony alb, cestovali po celé zeměkouli častěji, než by si mohli pravděpodobně pamatovat, převzali vládu a snažili se znovu postavit města.
A tak udělali vše s jednou nohou pevně zakořeněnou v East Bay, v punkové scéně, která je zplodila, uvádíme jejich oddanost punku a Gilman Street při každé příležitosti. Obojí bylo požehnání i prokletí, věčně zadlužení své minulosti, ale taky pomalé blížení k budoucnosti. Takže je opravdu nemůžete vinit z toho, že chtějí vykopnout punk na pastvu.
Navzdory jejich naléhání, že jejich hlavním zrdrojem síly je stále DIY punk, Breakdown se zdá být vědomě odkloněno ze žánru - a omezení tkví přímo v tom. Na albu se Green Day dostávají do kontaktu s jejich vnitřní arena-rockers, balík se 70-ti něco minutovými ohromnými kytarami, burácivými bubny, naříkajícími syntetizátory, trylkujícími řetězci a dokonce několika badami lehčích hodnot. To je jejich Live at Budokan.
Jen poslouchejte Green Day jak to říkají, Breakdown nebyl produkt reakce "skočení do kolen" nebo nějaké stadiónové plnění snahy... spíše bylo jenom dalším logickým krokem v jejich tří-desetileté cestě jako kapela.
"Jen sme se chtěli vyvíjet přírozeně. Nebyly tu žádný rozhodnutí a pod., 'This is how we're gonna sound (Takhle budeme znít).' Ale pro to to bylo jako: 'Poďme kupředu a podívejte se, jak nás ta hudba bere,'" vysvětlil Armstrong. "Mám rád hodně věcí, například Britskou invazi. Miluju jako The Who a The Cheap Trick a the Ramones. Je to jako snaha vzít takový ten power-pop nebo pop-punk, nebo jak to chcete nazvat, a rozkládat to v místech, které sou v daleko větší míře, než kde sme kdy šli. "
A ikdyž je to záznam s vysokými ambicemi a obrovským rozsahem, Breakdown dostalo start skutečně v mnohem skromnější podobě: pár jednoduchých tabulek připíchnutých na stěně ve zkouškovém prostoru Green Day. Cokoliv se stalo kreativní, proces okamžitě začal.
"Potom, co sme se vrátili z tuné, sme si začli hrát s nápady, které někdy přicházejí do studia s prázdnou stránkou. Nevíte si rady," usmál se bubeník Tré Cool. "Tak sme sebrali některé bubny, do zdi nabili hřebík a napsali typy na papír ve tvaru kruhu, z různých období a žánrů a všechno to dali tak, abychom s bubnama mohli točit. Vypadalo to asi jako: 'Death Metal, Psychedelická garážová 60. léta' nebo prostě něco, no a pak bychom byli přinucený k tomu něco napsat... takhle to všechno začalo."
A z těch začátků vzniklo album, které je už nazváno jako monumentální úspěch, a hodnocený jako následník globálně-spojujícího American Idiot. Pro samotné Green Day to byla osvobozující zkušenost. Nakonec osvobozeni od pout punku už přemýšlejí, o svém dalším hudebním hnutí... a odvážíme se říct, že mohl být šťastný?
"Myslim si, že můžete spát o radosti," zasmál se Armstrong. "Mám na mysli, technicky, sme byli jako skupina ještě den zpátky lenochy... o nic sme se nestarali, ale budeš se vyvíjet, víš? A myslím si, že sme schopni dělat cokoliv."

--------------------------------------------------


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama